Reklama
Reklama

Setki milionów dla Poznania

Być może już niebawem stolica Wielkopolski dostanie 361 milionów na nowe tramwaje, remont torowisk i przebudowę Kaponiery.

Jak podaje Gazeta Wyborcza już niedługo Poznań może dostać z Unii Europejskiej rekordową sumę, ponad 300 milionów złotych.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego właśnie taką kwotę zarezerwowało na projekty komunikacyjne naszego miasta. Na liście propozycji indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 pojawiają się trzy projekty komunikacyjne Poznania.

Pierwszy to zakup nowoczesnego taboru tramwajowego.
Wartość projektu to 411 mln zł, dofinansowanie - 168 mln zł. Lata realizacji 2010-2011. Chodzi o kupno aż 40 tramwajów niskopodłogowych.

Drugi projekt to przebudowa węzła komunikacyjnego rondo Kaponiera.
Wartość projektu - 120 mln zł, dofinansowanie - 60 mln zł. Lata realizacji 2008-2011. Celem projektu jest usprawnienie komunikacji publicznej poprzez ułatwienie przesiadek w najważniejszym węźle komunikacyjnym miasta. Kaponierę czeka więc kompleksowa modernizacja i przebudowa - od torów, przez jezdnie, przejścia podziemne itp.

Trzeci to odnowa infrastruktury transportu publicznego w związku z organizacją Euro 2012 w Poznaniu.
Wartość projektu - 325 mln zł, dofinansowanie 133 mln zł. Lata realizacji 2008-2011. Ten ogólny z nazwy projekt obejmuje: remont ponad 6 km torów na kilku odcinkach. Nowe szyny ułożone zostaną na ul. Grunwaldzkiej od ul. Roosevelta do ronda Jana Nowaka Jeziorańskiego (łącznie z rondem) oraz od ul. Bułgarskiej do pętli na Junikowie, na ul. Przybyszewskiego (odc. Grunwaldzka-Dąbrowskiego) oraz na ul. Dąbrowskiego (odc. Roosevelta-pętla Ogrody). Dodatkowo na pętli Junikowo powstanie zintegrowany dworzec autobusowo-tramwajowy.

Póki co, to dopiero rezerwacja pieniędzy. Decyzja o dofinansowaniu zapadnie pod koniec lipca po konsultacjach społecznych i sprawdzeniu stopnia przygotowania każdej planowanej inwestycji.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
4℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
27 km
Stan powietrza
PM2.5
14.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro