Reklama
Reklama

Schody na Wildzie zostaną wyremontowane. Jest przetarg!

fot. PIM

Ogłoszony właśnie przez Poznańskie Inwestycje Miejskie przetarg ma wyłonić wykonawcę remontu schodów na ul. Spychalskiego, łączących ulice Dolna Wilda i Górna Wilda.

Ze względu na zły stan techniczny schody są obecnie dopuszczone do użytkowania warunkowo i czasowo, a ruch może odbywać się wyłącznie po wydzielonych pasach o szerokości 1 metra. Pozostała część schodów została wygrodzona i wyłączona z eksploatacji.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA

W trakcie zaplanowanych prac zostaną rozebrane i zbudowane praktycznie od nowa w niemal pierwotnej formie. Oprócz tego wykonane zostanie odwodnienie obiektu wraz z jego włączeniem do sieci kanalizacji deszczowej. Przy ścianach bocznych, na których rozmieszczone zostaną lampy w stylu art-deco, zaprojektowano elementy umożliwiające prowadzenie roweru - informują Poznańskie Inwestycje Miejskie. Remont ma na celu nie tylko przywrócenie pierwotnego stanu technicznego schodów, odtworzenie ich historycznej formy, lecz również zwiększenie trwałości oraz poprawę bezpieczeństwa i komfortu ruchu pieszych - dodają.

Przypomnijmy, że o schodach pomiędzy Górną a Dolną Wildą - położonych przy ul. Spychalskiego informowaliśmy już wielokrotnie na naszych łamach. Członkowie stowarzyszenia Ulepsz Poznań w 2012 roku wyszli z propozycją wymalowania schodów w tym celu ogłoszony został również konkurs. Każdy chętny mógł zgłosić swoją koncepcję. Zwyciężyły kredki, czyli najbardziej kolorowy projekt.

Pojawiły się jednak problemy - początkowo Zarząd Dróg Miejskich nie chciał się zgodzić na wymalowanie schodów argumentując decyzję względami bezpieczeństwa. Następnie wskazywano konieczność wyremontowania schodów, na co pomysłodawcy malowania nie mieli pieniędzy. Ostatecznie ZDM zdecydował się wyremontować schody we własnym zakresie, ale pojawiły się kolejne problemy. Zarząd Dróg Miejskich zlecił dokonanie ekspertyzy stanu schodów, po tym jak zapadł się jeden stopień. Na miejsce zostali wezwani eksperci z Politechniki Poznańskiej w celu opracowania oceny stanu technicznego obiektu. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że schody znajdują się w stanie awaryjnym i muszą zostać natychmiast wyłączone z eksploatacji w dotychczasowy sposób. Stwierdzono również bardzo duży stopień korozji betonu i stali zbrojeniowej oraz uszkodzenia nawierzchni spowodowane lokalnym załamaniem się płyty żelbetowej na spoczniku.

Kiedy w październiku 2013 roku do Zarządu Dróg Miejskich trafiły wyniki ekspertyz okazało się, że schodów nie da się naprawić, trzeba je rozebrać i zbudować od nowa. Na nowe schody mieszkańcy Wildy czekają do dziś.

Podmioty zainteresowane wykonaniem zaplanowanych robót mogą zgłaszać swoje oferty do 12 sierpnia.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
18℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
11.21 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro