Reklama
Reklama

Pierwszy dwukierunkowy Moderus Gamma w Poznaniu!

fot. Telewizja WTK
fot. Telewizja WTK

W czwartek poznańskie MPK zaprezentowało pierwszy nowy Moderus Gamma dla Poznania w wersji dwukierunkowej.

Od grudnia poznaniacy mogą jeździć nowymi tramwajami jednokierunkowymi Moderus Gamma. Łącznie poznański przewoźnik zamówił 30 takich pojazdów. Wszystkie zostały już dostarczone do naszego miasta. W czwartek odbyła się natomiast oficjalna prezentacja pierwszego dwukierunkowego tramwaju Moderus Gamma w Poznaniu. W sumie po torowiskach będzie jeździć 20 takich składów.

- Właśnie dzięki takim tramwajom możliwe będzie obsługiwanie linii tramwajowych nieposiadających pętli. Sprawdzą się również doskonale w trakcie remontów torowisk, kiedy uruchamiane jest tzw. "wahadło". Przede wszystkim jednak zakupione zostały do obsługi nowej trasy tramwajowej na poznańskie Naramowice - wyjaśnia Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.

- Przez ostatnie kilka tygodni prezentowany tramwaj był poddawany badaniom homologacyjnym, które zakończyły się pozytywnie. Wykonane zostały między innymi testy dynamiczne, sprawdzono typy hamowania tramwaju, masę całkowitą pojazdu, naciski na poszczególne osie, poziom hałasu generowanego przez tramwaj, a także bezpieczeństwo zastosowanego wyposażenia - wymienia przewoźnik. Ostatecznie pojazd otrzymał homologację, a to oznacza, że może rozpocząć się jego seryjna produkcja. Pierwszy Moderus Gamma jest właśnie w trakcie procedury odbiorowej przeprowadzanej przez MPK.

Dwukierunkowe Moderusy Gamma są bardzo podobne do jednokierunkowych pod względem wyposażenia. Różni je to, że mają dwie kabiny dla motorniczych - na każdym końcu pojazdu. Oprócz tego są wyposażone m.in. w klimatyzację, monitory reklamowe, ładowarki USB czy dynamiczny system informacji pasażerskiej. W każdym ze składów zmieści się maksymalnie 233 pasażerów, z czego 48 na miejscach siedzących. - To właśnie z myślą o pasażerach w tramwaju Moderus Gamma dla Poznania zastosowano po sześć otworów drzwiowych z każdej strony tramwaju. To pierwszy dwukierunkowy tramwaj w Poznaniu, dysponujący taką ilością strumieni wymiany pasażerów.

19 pozostałych dwukierunkowych Moderusów Gamma ma trafić do Poznania w tym roku. Po zakończeniu dostaw nowoczesnych maszyn, Poznań będzie posiadać w swoim taborze 229 tramwajów, z czego ponad 75% to pojazdy niskopodłogowe. Z tras znikną równocześnie 43 najstarsze tramwaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. Między innymi dla Poznania i powiatu ostrzeżenia drugiego stopnia!
24℃
16℃
Poziom opadów:
1.4 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
5.47 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro