Reklama
Reklama

Ranking najbogatszych samorządów w Polsce: Poznań gorzej niż przed rokiem

fot. Edyta Stec / archiwum

Ranking bogactwa samorządów za 2018 rok przygotował magazyn "Wspólnota".

Metoda rankingu od lat jest taka sama: autorzy dzielą dochody każdego samorządu przez liczbę mieszkańców. Pominięto przy tym wpływy z dotacji celowych. Ranking nie jest zbyt optymistyczny dla Wielkopolski. Powód? Choć nasze województwo należy do najbogatszych, słabiej wypada w rankingach powiatów czy miast.

Biorąc pod uwagę ranking województw, od lat liderem jest województwo mazowieckie z zamożnością w przeliczeniu na mieszkańca w wysokości 421 złotych. Wielkopolska niezmiennie plasuje się na czwartym miejscu z wynikiem 269 złotych per capita. Ustępuje miejsca nie tylko Mazowszu, ale też województwom dolnośląskiemu i podkarpackiemu.

W rankingu miast wojewódzkich Poznań uplasował się dopiero na szóstym miejscu z wynikiem 5592 zł na mieszkańca. W poprzednim rankingu wynik był lepszy - znaleźliśmy się na czwartej pozycji. W 2018 roku bogatsze od Poznania okazały się nie tylko Warszawa (od lat na pierwszym miejscu), ale też Wrocław, Opole, Gdańsk i Kraków.

Konin zamyka w tegorocznym rankingu listę 10 najbogatszych miast na prawach powiatu. Zamożność na mieszkańca wynosi tu 4980 złotych. Numerem jeden niezmiennie jest Sopot z zamożnością per capita na poziomie 7495 zł.

Wielkopolska ma swojego reprezentanta wśród najbogatszych gmin wiejskich. Na ósmym miejscu znalazł się podpoznański Suchy Las z wynikiem 7462 zł na mieszkańca. Prowadzi gmina Kleszczów z województwa łódzkiego z zamożnością na poziomie... 35 829 złotych na mieszkańca.

Wśród miast powiatowych, w pierwszej 10 najbogatszych nie znalazło się żadne wielkopolskie miasto. Podobnie jest w przypadku najbogatszych powiatów i miasteczek.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uwaga na oblodzenie! Jeszcze do 9.00 obowiązuje ostrzeżenie IMGW
4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
3.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro