Reklama
Reklama

Od sierpnia zmiany w organizacji ruchu na rondzie Kaponiera

fot. ZDM

Jak zapowiada Zarząd Dróg Miejskich, zmiany m.in. ułatwią poruszanie się w relacji południe - północ Poznania, a także pozwolą na sprawniejsze wyjechanie z centrum.

- Zmiany związane są między innymi z projektowaną przebudową ul. Św. Marcin, na odcinku od mostu Uniwersyteckiego do al. Niepodległości wraz ze skrzyżowaniem al. Niepodległości i ul. Towarową oraz projektowanym wyznaczeniem dwukierunkowej drogi rowerowej w ul. Zwierzynieckiej, na odcinku od ronda Kaponiera do ul. Gajowej, łączącej Jeżyce z centrum. Zmiany zostaną wprowadzone etapami - informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Na co muszą przygotować się kierowcy? Na ulicy Roosevelta, na dojeździe do ronda od strony mostu Dworcowego, kierowcy będą mieć do dyspozycji jeden pas do skrętu w lewo (skrajny lewy), dwa środkowe pasy do jazdy na wprost oraz jeden pas do skrętu w prawo (skrajny prawy). - Jadący na wprost zyskają dwa odrębne pasy i nie będą blokowani przez skręcających w lewo - dodaje. Zmiany zajdą też na dojeździe do ronda od strony ulicy Święty Marcin. Kierowcy będą tu mieć do wyboru 4 pasy ruchu. W lewo będzie można jechać z dwóch pasów. Do jazdy na wprost i w prawo posłużą dwa niezależne pasy.

Modyfikacje czekają też rozwiązania dla rowerzystów. - W pierwszym etapie przesunięty zostanie pas rowerowy znajdujący się na wjeździe na rondo Kaponiera od strony ul. Św. Marcin. Rowerem będzie można dojechać do ronda Kaponiera po istniejącej drodze rowerowej znajdującej się wzdłuż chodnika, po północnej stronie mostu Uniwersyteckiego. Przed sygnalizacją świetlną na rondzie zamontowany zostanie sygnalizator, który pozwoli rowerzystom bezpiecznie wjechać na śluzę rowerową znajdującą się na jezdni. Takie rozwiązanie będzie funkcjonowało do czasu wybudowania wygodnej dwukierunkowej drogi rowerowej przez północną część ronda, wzdłuż ulicy Zwierzynieckiej aż do ul. Gajowej, z nowym przejazdem przez rondo.

Sprawniej przez rondo mają przejeżdżać również tramwaje i autobusy. - Dla tramwajów jadących od strony ul.Głogowskiej, ul. Grunwaldzkiej i skręcających w prawo w ul. Św. Marcin zamontowany zostanie dodatkowy sygnalizator. Pasażerowie tramwajów nr 13 i 5 sprawniej przejadą w kierunku ul. Św. Marcin, bo tramwaje częściej otrzymają zielone światło - zaznacza ZDM. Pojawią się tutaj także sygnalizatory kierunkowe dla aut skręcających w lewo. Zostaną zamontowane na wlotach na rondo od strony ul. Święty Marcin i z ul. Roosevelta.

Zmiany będą wprowadzane na rondzie w sierpniu. To rozwiązanie tymczasowe. Ostateczna organizacja ruchu zostanie tu wprowadzona dopiero po wybudowaniu drogi rowerowej wzdłuż ulicy Zwierzynieckiej oraz przebudowaniu skrzyżowania Święty Marcin / al. Niepodległości. Obie inwestycje są planowane na przyszły rok.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uwaga na oblodzenie! Jeszcze do 9.00 obowiązuje ostrzeżenie IMGW
4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
3.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro