Reklama
Reklama

Poznań zamanifestuje po incydentach na Marszu Równości w Białymstoku

fot. Aleksandra Mielczarek / FB Poznań przeciw przemocy
fot. Aleksandra Mielczarek / FB Poznań przeciw przemocy

W najbliższy czwartek, 25 lipca, na poznańskim Placu Wolności odbędzie się manifestacja "Poznań przeciw przemocy".

Wydarzenie ma się rozpocząć w czwartek o 18.00 na Placu Wolności i jest pokłosiem wydarzeń z Białegostoku. - Celem manifestacji jest wyrażenie sprzeciwu wobec brutalnego ataku chuliganów w Białymstoku na pokojowy Marsz Równości. Przedstawiciele środowisk skrajnie prawicowych (zachęcani przez kościół katolicki do wyrażenia sprzeciwu) rzucali w uczestników Marszu butelkami z moczem, petardami, brukiem, narażając ich zdrowie i życie, a po rozwiązaniu Marszu "polowali" na ludzi wracających do domów. Uważamy, że jest to bardzo niebezpieczna eskalacja atmosfery nagonki na osoby LGBT+, która w przyszłości może doprowadzić do jeszcze poważniejszych i bardziej niebezpiecznych incydentów. Potępiamy takie działania jak komunikat Parafii Świętej Jadwigi Królowej w Białymstoku, która pochwaliła agresywne kontrdemonstracje - wyjaśniają organizatorzy.

W sobotę w Białymstoku zorganizowano pierwszy Marsz Równości. Tego samego dnia zgłoszono w mieście kilkadziesiąt innych imprez, które miały na celu wyrażenie sprzeciwu wobec środowiska LGBT. Jak podają ogólnopolskie media - początkowo marsz przebiegał spokojnie, ale z czasem sytuacja zaczęła się wymykać spod kontroli. W stronę uczestników marszu poleciały jajka i kamienie. Nie brakowało też wyzwisk. Zaatakowano również policjantów ochraniających marsz. Zatrzymano 25 osób, którym postawiono zarzuty. Kilka osób wciąż jest poszukiwanych - to m.in. mężczyzna, który pobił 14-latka oraz dwóch mężczyzn, którzy utrudniali maszerującym przejście jedną z ulic.

Poznaniacy chcą wyrazić solidarność z organizatorami i uczestnikami białostockiego marszu, stąd pomysł na zorganizowanie wydarzenia na Placu Wolności. Szczegóły manifestacji mają być znane we wtorek. - Spotkanie jest wspólną akcją osób prywatnych, inicjatyw nieformalnych, organizacji pozarządowych oraz partii politycznych. Obecnie wydarzenie współtworzą organizacje takie jak Grupa Stonewall, Strajk Kobiet Poznań, Obywatele RP, Dni Antydyskryminacji, Poznań Wolny Od Nienawiści i wciąż dołączają nowe.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wiatr zrywa dachy w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już ponad 140 zgłoszeń
24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
15.05 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro