Reklama

Kolejny nietoperz z wścieklizną w Poznaniu

Park Wilsona | fot. Tomasz
Park Wilsona | fot. Tomasz

Z naszych informacji wynika, że znaleziono go w rejonie sklepu Biedronka przy pętli tramwajowej na Zawadach.

Informację jako pierwsze podało Radio Poznań. - 13 lipca mieszkańcy zaalarmowali nas, że przy sklepie Biedronka znajduje się nietoperz, który "bardzo dziwnie się zachowuje" - mówi w rozmowie z nami Grzegorz Wegiera, Powiatowy Lekarz Weterynarii. - Zwierzę miało objawy zaawansowanej wścieklizny nietoperzowej. Zostało uśpione i przebadane. Badania potwierdziły, że nietoperz miał wściekliznę - dodaje.

Z tego powodu w mieście wyznaczono kolejne ognisko wścieklizny - właśnie w rejonie Zawad. - Faktem jest, że wścieklizna nietoperza bardzo rzadko przenosi się na ludzi czy psy i koty, ale jednak istnieje takie prawdopodobieństwo - zaznacza Wegiera. Wyznaczenie obszaru zagrożonego wystąpieniem choroby zakaźnej zwierząt wynika z polskich przepisów prawa.

Tymczasem Andrzej Kepel z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra" przyznaje, że od momentu ogłoszenia pierwszej informacji o wściekliźnie nietoperza (w Parku Wilsona) do towarzystwa każdego dnia zgłasza się mnóstwo osób z prośbą o interwencję wobec nietoperzy. - Teraz mamy okres, w którym nietoperze uczą się latać i zdarza się, że młode przez przypadek lądują tam, gdzie nie powinny - mówi Kepel. - Ludzie od razu zakładają, że nietoperz u nich wylądował, bo ma wściekliznę, ale tak nie jest. Po prostu doskonali umiejętność lotu - dodaje.

Zdaniem Kepela w Poznaniu ciągle przebywa kilkadziesiąt chorych na wściekliznę nietoperzy. - Tak było od zawsze i tak będzie. Ta choroba ma inny przebieg niż wścieklizna występująca u ludzi czy zwierząt domowych, nietoperze mogą ją przeżyć i wrócić do zdrowia. Wyznaczanie obszaru zagrożonego w takim przypadku nie ma kompletnie sensu, bo na dobrą sprawę takim obszarem ciągle powinna być objęta cała Europa - podkreśla.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
65.40 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro