Reklama

Wspierasz ideę "zero waste"? Wędlinę i ser możesz zapakować do własnego pojemnika. Oficjalnie!

fot. Carrefour
fot. Carrefour

Na taki ruch zdecydowała się sieć sklepów Carrefour.

Jak podaje branżowy portal wiadomoscihandlowe.pl, Carrefour prowadził testy takiego rozwiązania w dwóch swoich marketach - w Bydgoszczy i Toruniu. Ponieważ testy przebiegły pomyślnie, zdecydowano się wprowadzić możliwość pakowania żywności na wagę do własnych pojemników we wszystkich sklepach sieci w Polsce - w tym w Poznaniu.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


Każdy klient, który chce kupić w sklepie np. wędlinę, ser, mięso czy inny produkt spożywczy na wagę, może to zrobić bez używania folii. Wystarczy przynieść ze sobą własny pojemnik - np. szklany, do którego obsługa sklepu zapakuje wybrany produkt. Naklejka z informacją o wadze zostanie przyklejona na nasze opakowanie. Klienci są też zachęcani do kupowania warzyw i owoców wkładanych do własnych np. materiałowych woreczków wielokrotnego użytku.

W Polsce idea "zero waste" (zero śmieci) czy też "less waste" (mniej śmieci) jest coraz popularniejsza, a jej celem jest ograniczenie zużycia m.in. plastiku, z którego wykonana jest lwia część opakowań. W internecie można bez problemu kupić woreczki do kupowania owoców, warzyw czy makaronów i kasz na wagę. Wiele osób od pewnego czasu prosi w sklepach o pakowanie kupowanego jedzenia do swoich opakowań, ale zdarza się, że spotykają się z odmową.

Carrefour jest pierwszą polską siecią, która oficjalnie wprowadza możliwość robienia zakupów we własnych opakowaniach. Wcześniej ideę "less waste" wspierać zaczęła sieć Lidl. Od pewnego czasu na specjalnie oznaczonym miejscu znaleźć można owoce i warzywa z etykietą "Kupuję nie marnuję" - są to produkty z krótkim terminem przydatności. Naklejki "Kupuję nie marnuję" trafiają też m.in. na wędliny. Produkty oznaczone w ten sposób można kupić za dużo mniej niż zwykle.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
10.24 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro