Reklama
Reklama

Osiedle Piastowskie: 40 lat temu otwarto pływalnię nad Wartą. Dziś jest skateparkiem

1979 | fot. Stanisław Wiktor / CYRYL
1979 | fot. Stanisław Wiktor / CYRYL

Pechową historię obiektu przypomina Szymon Mazur z Wydawnictwa Miejskiego Posnania.

W środę minie dokładnie 40 lat od otwarcia Ośrodka Rekreacyjno-Sportowego Rataje na osiedlu Piastowskim. Uroczystość otwarcia odbyła się 17 lipca 1979 roku i miała być prezentem dla mieszkańców z okazji święta 22 lipca. Radość z nowego basenu nie trwała jednak długo. Zamknięto go już... po trzech dniach!

- Projekt obiektu był ciekawy i ambitny. Basen miał nieregularny kształt i duże rozmiary. Składał się z części głębokiej, dla umiejących pływać, położonej najbliżej brzegu Warty. (...) Część głęboka była częściowo oddzielona od płytszej betonowymi "półwyspami". Po stronie południowej dno basenu podnosiło się, aż stawał się on płytkim brodzikiem, przeznaczonym dla nieumiejących pływać. W części głębokiej z wody wystawało kilka betonowych "wysp" z drabinkami. W założeniach mieli na nich dyżurować ratownicy wodni, ale w praktyce służyły przede wszystkim do skoków na główkę. Oczywiście pod warunkiem że w basenie znajdowała się woda, a to było prawdziwą rzadkością - pisze Szymon Mazur.

Powodem wszystkich problemów była prawdopodobnie wadliwa konstrukcja basenowych niecek. Przez to do wody w basenach dostawały się zanieczyszczenia z "wód podskórnych". Po stwierdzeniu zanieczyszczeń, wodę z basenów spuszczano, usuwano usterki, ponownie wypełniano niecki i... po kilku dniach ponownie trzeba było je opróżniać, by powtórzyć całą procedurę.

Ostatni poważny remont przeprowadzono tu w 2000 roku. Ponownie basen działał tylko "chwilę". Później były różne pomysły na zagospodarowanie obiektu, ostatecznie 10 lat temu otwarto skatepark Wyspa w starej niecce basenowej. - Ośrodek Przywodny Rataje, który administruje skateparkiem, planuje na ten rok modernizację obiektów najazdowych i akrobacyjnych, by skateboardziści i inni riderzy mogli jeździć szybciej i skakać wyżej. Rampy będą na życzenie użytkowników wykonane z drewna, a nie z betonu - dodaje.

W zeszłym roku miasto zapowiedziało, że przymierza się do... odtworzenia pływalni nad Wartą. Nie wiadomo jednak, czy plan zostanie zrealizowany.

Zobacz zdjęcia z otwarcia obiektu w 1979 roku dostępne w Cyfrowym Repozytorium Lokalnym.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.59 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro