Reklama
Reklama

"Czyścili" konta bankowe klientów: straty na ponad milion złotych, zatrzymano 7 osób

fot. KWP Poznań
fot. KWP Poznań

Akcję przeprowadzili policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

- Zwykle zaczynało się bardzo niewinnie. Pokrzywdzeni otrzymywali różne wiadomości e-mail lub SMS z prośbą o kliknięcie w podany link. Wiadomości informowały o niedopłatach przy zakupie towarów lub usług. Po wejściu w link odbiorca wiadomości nieświadomie instalował na swoim urządzeniu złośliwe oprogramowanie, dzięki któremu sprawcy mogli przechwycić dane logowania do rachunku bankowego - wyjaśnia Iwona Liszczyńska z KWP.

Po uzyskaniu danych logowania, oszuści bez problemów mogli przejąć kontrolę nad kontem poszkodowanej osoby. Nie tylko mogli wypłacić gotówkę z rachunku, ale też np. zaciągnąć kredyt. - Jednorazowo stary sięgały od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Policjanci ustalili, że sprawcy rozsyłali złośliwe oprogramowanie za pośrednictwem serwerów legalnie działających podmiotów gospodarczych - dodaje. Łącznie straty oszacowano na ponad milion złotych.

Zatrzymani to 6 mężczyzn i 1 kobieta. Tylko jedna z osób ma polskie obywatelstwo, reszta to obcokrajowcy. Mają od 20 do 40 lat. Postawiono im zarzuty oszustw i włamań na konta bankowe. Grozi im do 10 lat więzienia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
14.29 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro