Reklama
Reklama

We wtorek częściowe zaćmienie Księżyca: można je obserwować z miasta!

Częściowe zaćmienie z 2017 roku | fot. Leszek Bartczak / Piorunująco
Częściowe zaćmienie z 2017 roku | fot. Leszek Bartczak / Piorunująco

Aby obserwować częściowe zaćmienie Księżyca, nie trzeba mieć specjalnego sprzętu.

Karol Wójcicki, pasjonat astronomii i autor strony Z głową w gwiazdach zdradza, kiedy najlepiej patrzeć w niebo. W naszym kraju najlepsze warunki do obserwacji będą panować około 23.30 we wtorek. - Wtedy aż 65% średnicy tarczy Księżyca skryje się w cieniu Ziemi - wyjaśnia Wójcicki na swojej stronie. Obserwacje można jednak prowadzić już od mniej więcej 20.45 - wówczas, do 22.00, Księżyc będzie ciemniał. Po 22.00 część jego powierzchni zacznie natomiast "znikać" w cieniu naszej planety.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


- Podczas maksimum fazy częściowej Księżyc będzie w sporej części czerwony! Będzie to spowodowane padaniem na zaćmioną część Księżyca wyłącznie promieni słonecznych rozproszonych w ziemskiej atmosferze. Można powiedzieć, że w chwili zaćmienia częściowego powierzchnia Księżyca oświetlona jest blaskiem nieba tuż po zachodzie Słońca - dodaje.

Miłośnik astronomii ma też radę dla obserwatorów. Jeśli możesz - wyjedź poza miasto, w miejscu, gdzie niebo będzie ciemne. Wówczas masz szansę na zobaczenie dużo większej liczby gwiazd niż zwykle. - Być może uda się nawet dostrzec wstęgę Drogi Mlecznej. Efekt robi niezwykłe wrażenie - zapewnia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
4℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
37.48 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro