Reklama
Reklama

Amazon wprowadził podwyżki, pracownicy i tak zaczynają akcję protestacyjną: "płace są wciąż niskie"

fot. Maciej Kopiński
fot. Maciej Kopiński

Od 1 lipca pracownicy Amazon zarabiają od 20 złotych brutto za godzinę. Ich zdaniem powinni zarabiać więcej.

Od pewnego czasu pracownicy centrów logistyki Amazon działających w naszym kraju zapowiadają strajk. Powód? Ich zdaniem zarabiają za mało, wymaga się od nich za dużo, a dodatkowo nie mają stabilnych umów. W połowie czerwca Amazon ogłosił, że pracownicy będą zarabiać więcej. Od 1 lipca pracownicy poziomu początkowego mogą liczyć na stawkę od 20 złotych brutto za godzinę, a kierownicy zespołów od 25 złotych brutto za godzinę. Podwyżka to wynik analizy pensji i benefitów oferowanych przez ponad 150 pracodawców działających na polskim rynku.

Podwyżka nie sprawiła jednak, że pracownicy zrezygnowali ze strajkowych planów. W poniedziałek w podpoznańskich Sadach odbędzie się akcja protestacyjna w pierwszy dzień referendum strajkowego. - 15 lipca to tzw. Prime Day, czyli okres wyprzedaży i wzmożonej pracy w korporacji Amazon. Tego dnia odbędą się akcje protestacyjne, wiece oraz strajki w wielu miejscach na świecie, min. pierwszy strajk w historii Amazon w Stanach Zjednoczonych, a także w Hiszpanii, Francji, Niemczech - informują pracownicy Amazon. - Pracownicy w Polsce są częścią globalnego ruchu walczącego o godność pracowniczą: przeciwko czasowemu zatrudnieniu, śrubowaniu norm przez cyfrowy system kontroli i przeciwko marnym zarobkom, gdy w tym samym czasie szef koncernu Jeff Bezos, najbogatszy człowiek na świecie, wysyła rakiety w kosmos.

Referendum strajkowe wśród osób zatrudnionych w Amazon w całym kraju ma trwać do września.

Co na to Amazon? - Amazon już obecnie oferuje to, o co wnoszą przedstawiciele związków: wysoce konkurencyjne wynagrodzenie od 20 zł brutto/h, atrakcyjny pakiet benefitów, liczne możliwości rozwoju kariery, a wszystko to w bezpiecznym i nowoczesnym środowisku pracy. Jesteśmy dumni, że ponad 14 tysięcy osób w Polsce wybrało Amazon na swojego pracodawcę i poleca pracę w firmie swoim bliskim i przyjaciołom - wyjaśnia Marta Rzetelska z Amazon.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
3℃
Poziom opadów:
9.9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
12.83 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro