Reklama

Poznań niemal najlepszym w Polsce miastem dla rodzin

fot. smpratt90 / pixabay.com
fot. smpratt90 / pixabay.com

Stolicę Wielkopolski wyprzedziła tylko Warszawa.

Ranking 10 miast przyjaznych rodzinom przygotował portal ikalkulator.pl. Warszawa i Poznań zdeklasowały pozostałych rywali. Na ostatnim miejscu podium znalazł się Gdańsk. Jak przygotowywano zestawienie? Zapytano rodziców o najistotniejszy czynnik w przypadku przeprowadzki do innego miasta. Najistotniejszy okazał się dostęp do publicznej edukacji, następnie zarobki w mieście i ceny mieszkań.

W przypadku dostępu do publicznej edukacji numerem jeden okazała się Warszawa z 65 żłobkami publicznymi, 352 przedszkolami oraz 252 szkołami podstawowymi. Poznań uplasował się dopiero na 5. miejscu. Powód? Jedynie 14 miejskich żłobków. Choć w rankingu nie zwrócono uwagi na to, że Poznań dopłaca rodzicom do miejsc w żłobkach niepublicznych.

W przypadku zarobków ponownie numerem jeden była Warszawa (średnie zarobki brutto na poziomie 6059 zł). Poznań znalazł się na czwartej pozycji z wynagrodzeniem 5062 zł brutto. W przypadku cen mieszkań jest gorzej. Na 6. pozycji znalazł się Poznań ze średnią ceną za metr kwadratowy w wysokości 6650 złotych. Warszawa spadła na ostatnie miejsce. Tu średnia cena metra wynosi 10255 złotych.

Pod uwagę wzięto też koszty korepetycji czy zajęć w szkołach języków obcych. Poznań wyprzedził Warszawę, która znalazła się na przedostatnim miejscu, ale i tak jest droższy m.in. od Białegostoku, Bydgoszczy czy Gdańska i Krakowa.

Ostatecznie Poznań uzyskał 80,5 punktu, a Warszawa 83. Gdańsk zajął trzecie miejsce z wynikiem 72,5 punktu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
24℃
13℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro