Reklama
Reklama

Poznańska firma z karą 2,7 mln złotych za wprowadzanie klientów w błąd na prezentacjach "zdrowotnych"

fot. carmen carbonell / pixabay.com

To jedna z najwyższych kar nałożonych przez UOKiK na firmę organizującą pokazy handlowe.

Pracownicy UOKiK, po doniesieniach prasowych i skargach, wcielili się w rolę tajemniczych klientów i wzięli udział w prezentacji organizowanej przez firmę VGET Polska zarejestrowaną w Poznaniu. - UOKiK ustalił, że firma zapraszała konsumentów telefonicznie na bezpłatne badania w ramach "Akademii Zdrowia" albo akcji "Zdrowa Polska". Nie ujawniała handlowego charakteru pokazów. W trakcie prezentacji uczestnicy byli badani przy użyciu urządzenia AM Scan, a przedstawiciele interpretowali wyniki tych badań i diagnozowali choroby. Później namawiali do zakupu produktów, takich jak VitronMed czy VitronMagnetic, które miały pomóc w pozbyciu się rzekomych dolegliwości - wyjaśnia Urząd.

AM Scan nie jest jednak wyrobem medycznym, nie umożliwia oceny zdrowia, a urządzenia sprzedawane przez firmę wcale nie leczą chorób. - Urząd stwierdził więc, że konsumenci byli wprowadzani w błąd, a informacja o chorobach mogła wpływać na decyzję o zakupie - dodaje. Dodatkowo na prezentacji zapewniano, że akurat dziś obowiązuje niezwykła "promocja", choć w rzeczywistości cena za sprzęt była taka, jak zwykle.

Na VGET Polska nałożono karę w wysokości 2 723 917 zł. UOKiK zakazał również firmie stosowania nieuczciwych praktyk. - Ponadto przedsiębiorca musi listem poleconym poinformować o decyzji wszystkich klientów, z którymi zawarł umowy między 1 stycznia 2017 r. a 24 czerwca 2019 r.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-1℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
10.71 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro