Reklama
Reklama

Szybciej z Poznania do Warszawy koleją? Linie dużych prędkości mają powstać w Wielkopolsce

Pendolino | fot. Pagolik / archiwum

W poniedziałek w Poznaniu rozpoczęły się regionalne konsultacje przebiegu linii kolejowych dużych prędkości.

Zgodnie z zapowiedziami rządu, przed 2030 rokiem w Baranowie pomiędzy Warszawą i Łodzią ma powstać Centralny Port Komunikacyjny - największe lotnisko w Polsce powiązane z węzłem kolejowym linii dużych prędkości. Pociągi będą mogły dojeżdżać nową linią do CPK (ale też dalej, do Warszawy) m.in. z Poznania i Kalisza.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA

W regionalnych konsultacjach, które rozpoczęły się w poniedziałek w Poznaniu, udział wzięli m.in. wojewoda Zbigniew Hoffmann, marszałek Marek Woźniak oraz zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski. - Z perspektywy Wielkopolski CPK oznacza wiele zmian, przede wszystkim w obszarze infrastruktury kolejowej, a ta wymaga wielopoziomowej współpracy na różnych szczeblach administracji. Dlatego takie spotkania jak dziś są konieczne i cieszę się, że udało nam się, mimo różnic politycznych, merytorycznie podejść do tematu. Ze względu na strategiczne znaczenie dla naszego państwa traktujemy tę inwestycję priorytetowo - mówi wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Poznań jest pierwszym miastem na mapie konsultacji regionalnych. Dopiero po odwiedzeniu wybranych województw przeprowadzona zostanie analiza lokalizacyjna, w ramach której poznamy przebieg linii kolejowych. Następnie odbędą się konsultacje lokalne.

Tylko w Wielkopolsce w ramach inwestycji powstać ma 196 kilometrów nowych linii kolejowych. Zgodnie z założeniami rządu, dostęp do stacji kolejowej przy linii dużych prędkości w czasie krótszym niż godzina będzie zapewniony dla ponad 2/3 mieszkańców województwa. W naszym województwie powstać ma linia nr 85 Warszawa - CPK - Łódź - Kalisz - Poznań (prędkość pociągów ma tu osiągać przynajmniej 250 km/h), a także linia nr 400 Nakło nad Notecią - Złotów - Okonek (fragment trasy do Koszalina).

Jeśli pociągi będą osiągać prędkość 250 km/h z Poznania do Warszawy będzie można dojechać w 1 godzinę i 55 minut. Dziś to o blisko godzinę więcej. Do Łodzi natomiast mielibyśmy dojechać w 1 godziną i 5 minut. Dziś to około 3 godziny i 20 minut. Do CPK dotarlibyśmy ze stolicy Wielkopolski w 1 godziną i 40 minut. Jeszcze krótsza byłaby podróż z Kalisza: do Warszawy 1h25, do CPK 1h10, a do Łodzi 35 minut.

Kiedy trasy na terenie Wielkopolski miałyby powstać? Zdaniem rządu... do 2040 roku. Znacznie wcześniej, przed otwarciem nowego lotniska, powstać ma 140 kilometrów linii kolejowej na trasie Warszawa - CPK - Łódź.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
18℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
10.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro