Reklama
Reklama

W Rusałce zauważono fragmenty nagrobków. Mogą tam być setki macew z cmentarza żydowskiego

Nad Rusałką znaleziono fragmenty nagrobków. W jeziorze może ich być znacznie więcej.

Rusałka powstała podczas niemieckiej okupacji Poznania, rękoma przetrzymywanych w okolicznych obozach Żydów. W ostatnich dniach mieszkańcy zaczęli informować o widocznych przy brzegu nagrobkach, odkrytych dzięki niskiemu poziomowi wody.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

Według części znawców to macewy, czyli tradycyjne nagrobki żydowskie. Sprawie postanowił przyjrzeć się społeczny opiekun zabytków, Adam Suwart. - Udałem się na miejsce i stwierdziłem, że są tam fragmenty kamiennych płyt, mogące pochodzić z nagrobków. Niekoniecznie z macew, być może to fragmenty nagrobków z cmentarzy ewangelickich - ocenił w rozmowie z reporterką WTK.

Wizję lokalną przeprowadzili pracownicy Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, którzy potwierdzili, że w wodzie znajdują się fragmenty nagrobków.

Prof. Rafał Witkowski przypomniał, że podczas II Wojny Światowej Niemcy likwidowali synagogę i cmentarz żydowski przy ul. Głogowskiej, wykorzystując macewy jako materiał budowlany, np. do utwardzenia dna. W Rusałce mogą więc być ich nawet setki.

Reklama

Najpopularniejsze komentarze

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
4.66 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro