Reklama
Reklama

Podgórna: inwestor chciał rozebrać kamienicę, Miejski Konserwator Zabytków się nie zgodził

Tak dziś wygląda obiekt przy ul. Podgórnej 7 | fot. materiały inwestora
Tak dziś wygląda obiekt przy ul. Podgórnej 7 | fot. materiały inwestora

Spółka Structure Capital, która jest właścicielem budynków przy ulicy Podgórnej 7 i 9 nie rozumie decyzji urzędników.

W czerwcu pisaliśmy, że obiekt przy ulicy Podgórnej 9 ma zostać przebudowany, a projekt inwestycji zaakceptował Miejski Konserwator Zabytków. - Kamienica będzie miała odnowioną fasadę. Zostanie przywrócony detal architektoniczny i prześwit bramowy, który kamienica miała przed wojną - wyjaśniał Marcin Smoliński ze Structure Capital S.A. - Prace budowlane chcielibyśmy rozpocząć przed jesienią - dodał.

Już wtedy zapowiadano, że sąsiednia kamienica, ta pod numerem 7, całkowicie zmieni oblicze. Ze względu na fatalny stan techniczny miała zostać rozebrana. W jej miejscu miał natomiast stanąć nowy obiekt. Nie wiadomo jednak czy to nastąpi. Powód? Miejski Konserwator Zabytków w tym przypadku nie wyraził zgody na rozebranie kamienicy.

Zdaniem inwestora wieloletnie zaniedbania doprowadziły budynek do ruiny, przez co zachowanie go w obecnej formie nie jest możliwe. - Już od jakiegoś czasu nie czujemy się traktowani w Poznaniu tak jak inni inwestorzy. Nie wiem czy wynika to z faktu, że jesteśmy tutaj nowi, ze względu na nieprzychylność wobec naszego poznańskiego partnera, czy jeszcze z innego powodu - mówi Alan Szawarski, prezes spółki Podgórna 7 z.o.o. - Oczywiście będziemy się odwoływać i szukać ochrony przed nierównym traktowaniem. Wszyscy powinni być traktowani przez administrację tak samo i zgodnie z prawem. I myślę, że w tym zakresie jest sporo do wyjaśnienia - dodaje.

Z informacji od inwestora wynika, że ekspert, który przygotowywał opinię dla MKZ nie był nawet w budynku. - Jest to pierwszy raz gdy spotkałem się z sytuacją, żeby ktoś wypowiadał się na temat stanu budynku, w którym nie był. Nie jest to tylko nieprofesjonalne, ale jest to przede wszystkim bardzo niebezpieczne - zaznacza radca prawny Filip Smakowski.

Poprosiliśmy urzędników o ustosunkowanie się do sprawy. Czekamy na odpowiedź.

  • Aktualizacja
    piątek, 5.07.2019 r., godz. 19.23
    Aktualizacja
    piątek, 5.07.2019 r., godz. 19.23
    Magdalena Kostencka-Burek, zastępca dyrektora Biura MKZ: 12 czerwca Miejski Konserwator Zabytków wydał decyzję, w której odmówił wyrażenia zgody na rozbiórkę budynku zlokalizowanego przy ul. Podgórnej 7. Podkreślić trzeba, że kamienica, jako część zabudowy pierzei ul. Podgórnej, jest trwale związana z historią miejsca wciąż żywą w świadomości mieszkańców miasta. Przedmiotowy budynek posiada wartość historyczną, artystyczną i naukową. Stanowi świadectwo materialne historii miasta i jego mieszkańców, od XIX wieku po czasy współczesne. Od ww. decyzji inwestorowi służy prawo do odwołania do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
12.01 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro