Reklama
Reklama

Nie wszystkim należy się 500 plus. Ministerstwo przypomina o ważnym szczególe

fot. Jyn Meyer/freeimages.com
fot. Jyn Meyer/freeimages.com

Nie na każde dziecko posiadające polskie obywatelstwo można otrzymać świadczenie 500 plus.

Od 1 lipca program obejmuje wszystkie osoby od narodzin do 18. roku życia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej otrzymuje jednak w tej sprawie sporo zapytań, m.in. od osób, które na co dzień mieszkają poza krajem.

Resort przypomina, że warunkiem do uzyskania prawa do świadczenia z programu "Rodzina 500+" jest posiadanie przez obywateli polskich faktycznego miejsca zamieszkania w trakcie pobierania świadczeń (nie mylić z zameldowaniem) na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

- Jeżeli więc rodzice z dziećmi zamieszkują na terytorium jednego z państw UE, EOG np. Niemiec, Norwegii lub Szwajcarii, przyznanie wszystkich świadczeń rodzinnych powinno odbywać się wyłącznie na podstawie ustawodawstwa państwa zamieszkania - tym samym nie przysługują świadczenia z Polski - informuje w swoim komunikacie ministerstwo.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której np. jeden z rodziców mieszka z dziećmi w kraju, a drugi pracuje poza Polską. Wówczas prawo do świadczenia wychowawczego ustalane jest w oparciu o unijne przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Rodzic nie może więc pobierać dwóch świadczeń w dwóch różnych państwach na te same dzieci.

Jeśli urzędnicy stwierdzą nieprawidłowości wypłata świadczeń zostanie wstrzymana, a obywatel zostanie zobowiązany do zwrotu niesłusznie przekazanych pieniędzy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
5.93 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro