Reklama
Reklama

Poznańskie porodówki: na Polnej mocno spada liczba porodów, na Lutyckiej przybywa rodzących

W ubiegłym roku w poznańskich szpitalach odebrano 13 853 porody.

Ginekologiczno Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego to największy szpital położniczy w Polsce. Nie dziwi więc fakt, że około połowy wszystkich poznańskich porodów odbywa się właśnie tutaj. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika jednak, że w roku 2018 spadła tu liczba porodów w stosunku do roku 2017. W roku 2018 na Polnej odebrano 6779 porodów, a rok wcześniej 7478. To spadek o prawie 10%. Z naszych informacji wynika, że ze szpitala odeszło wielu specjalistów, a dodatkowo często występuje tu rotacja pracowników. Czy tak jest faktycznie? - Dysponujemy bardzo szeroką kadrą medyczną zarówno jeśli chodzi o lekarzy (w tym ginekologów-położników, neonatologów oraz anestezjologów), jak i pielęgniarki i położne. Nie występuje u nas zjawisko rotacji kadr w większym wymiarze. Następują natomiast naturalne zmiany pokoleniowe - wyjaśnia Lesław Ciesiółka, rzecznik Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego. - Należy też podkreślić, że jesteśmy szpitalem klinicznym co oznacza, że istotnym aspektem naszej działalności jest kształcenie kadr medycznych. Każdego roku pewien odsetek młodych lekarzy, którzy uzyskali specjalizację w dziedzinie położnictwa i ginekologii decyduje się na pracę w innych szpitalach, ustępując miejsca kolejnym rocznikom rozpoczynającym szkolenie specjalizacyjne. Jest to również zjawisko zupełnie naturalne - dodaje.

Równocześnie Ciesiółka zauważa, że zmniejszenie liczby porodów wynika z czynników demograficznych. - Zmniejsza się liczba kobiet w wieku rozrodczym i ten trend utrzyma się w kilku najbliższych latach. Zjawisko spadku urodzeń obserwujemy nie tylko w naszym szpitalu ale w i innych szpitalach w województwie, jak i w całym kraju - mówi.

Rzeczywiście, tendencja spadkowa występuje również w innych poznańskich szpitalach, ale są to mniejsze spadki. Ubyło porodów w Szpitalu im. Raszei (2595 w roku 2018 / 2660 w 2017 - spadek ok. 2,5%) oraz w Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej Nad Matką i Dzieckiem (Święta Rodzina) (2923 w 2018 / 3001 w 2017 - spadek ok. 2,5%). Przybyło natomiast porodów w Szpitalu Wojewódzkim przy ulicy Lutyckiej. W roku 2018 było ich 1556, a w roku 2017 1530. To 1,6% wzrostu.

Którą poznańską porodówkę uważasz za najlepszą?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
4℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
3.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro