Reklama
Reklama

"Vogue" o Poznaniu: "najbardziej gejowskie miasto w Polsce"

fot. Halina P.
fot. Halina P.

Przy okazji odbywającego się w Poznaniu "Pride Week" w magazynie "Vogue" ukazał się artykuł Mike'a Urbaniaka - krytyka teatralnego i animatora kultury.

Już w sobotę w Poznaniu odbędzie się Marsz Równości, który oficjalnie zakończy Pride Week - tydzień wydarzeń poświęconych środowisku LGBT+. Przy okazji tego "święta" w polskiej edycji magazynu "Vogue" ukazał się artykuł pod wymownym tytułem "Poznań: tęczowa stolicy Polski". - Grupa Stonewall działa oczywiście przez cały rok, ale zwieńczeniem jej rozlicznych aktywności jest odbywający się co roku Poznań Pride Week, który zamyka wielka parada równości pod patronatem Tęczowego Jacka, jak lubią nazywać prezydenta Jacka Jaśkowiaka medialni funkcjonariusze obecnej władzy. Tysiące ludzi wędruje wówczas w wielobarwnym korowodzie przez miasto, doprowadzając do szału tutejszą konserwę, wychylającą się od czasu od czasu zza ukochanych w wielkopolskiej stolicy firan, by uronić łzę nad moralnym upadkiem ojczyzny, a potem powrócić do zaczesywania dywanów - pisze autor artykułu, Mike Urbaniak.

Urbaniak przyznaje, że kiedyś uważał Poznań za najnudniejsze miasto na świecie. Ale wtedy Maciej Nowak, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu, powiedział mu o artykule, z którego wynikało, że stolica Wielkopolski jest "najbardziej gejowskim miastem w Polsce". - Ta informacja wydała mi się, naturalnie, nad wyraz podejrzana, więc jako niewierny Tomasz pochodzenia gejowskiego udałem się niezwłocznie na miejsce, by organoleptycznie sprawę zbadać. I jakież było moje zaskoczenie, gdy odkryłem świat, o którym nie miałem bladego pojęcia. Okazało się bowiem, że doniesienia dyrektora Nowaka potwierdziły się w całej rozciągłości - zaznacza. - I couldn’t help but wonder, czy Poznań staje się gejowską stolicą Polski. Czy właśnie ta najbardziej porzundna i mieszczańska do bólu wielkopolska metropolia wyrasta na nasze, toutes proportions gardées, Toronto? Dzisiaj te pytania mogą się wielu wydać śmieszne lub przedwczesne, ale mnie wcale się takie nie wydają - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
17.05 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro