Reklama
Reklama

Rocznica Poznańskiego Czerwca na niezwykłych zdjęciach: tak powstawał pomnik Poznańskich Krzyży

Uroczystość odsłonięcia pomnika 28 czerwca 1981 | fot. Marian Wojciechowski / CYRYL

W weekend odbywały się uroczystości związane z rocznicą Poznańskiego Czerwca 1956. Z tej okazji Cyfrowe Repozytorium Lokalne CYRYL opublikowało niezwykłe zdjęcia.

- Obchody 25. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 były wielkim, spektakularnym wydarzeniem nie tylko w skali Poznania, ale także całej Polski. Budowę pomnika Poznańskich Krzyży, jego transport z Cegielskiego na pl. Mickiewicza i uroczyste odsłonięcie obserwowały dziesiątki tysięcy osób na placu i przed telewizorami, kilkadziesiąt, a prawdopodobnie kilkaset te wydarzenia fotografowały - wyjaśnia Danuta Bartkowiak z CYRYL-a.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA


CYRYL pokazuje zdjęcia Mariana Wojciechowskiego, ówczesnego studenta Akademii Ekonomicznej - przedstawiają m.in. transport pomnika oraz jego odsłonięcie. CYRYL pokazał też zdjęcia Zdzisława Nowickiego. Na jego fotografiach także można zobaczyć jak powstawał pomnik, a także jak wielkie tłumy wzięły udział w uroczystości jego odsłonięcia.

Więcej zdjęć TUTAJ.

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
7.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro