Reklama
Reklama

Świadczenia rodzinne, alimentacyjne i wychowawcze 500+. Od kiedy w Poznaniu można składać wnioski?

fot. UMP

Poznańskie Centrum Świadczeń rozpoczyna nabór wniosków na pomoc finansową dla mieszkańców Poznania.

Należy pamiętać, że świadczenia rodzinne, alimentacyjne i wychowawcze 500+ przyznawane są czasowo. Aby otrzymać świadczenia w kolejnym roku, trzeba złożyć nowy wniosek. Można zrobić to już w lipcu, jednak tylko za kanałów elektronicznych (np. bankowość elektroniczna, portal empatia, portal e-puap). W wersji papierowej wnioski będzie można składać dopiero od 1 sierpnia.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Złożenie dokumentu elektronicznie nie jest skomplikowane, a pozwala oszczędzić czas - podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta. Dzięki temu w Poznaniu od lat składanie wniosków i wypłata świadczeń przebiega sprawnie i bezproblemowo. Wierzę, że w tym roku też tak będzie. Jeśli ktoś jednak naprawdę musi przyjść osobiście, zachęcam do rejestrowania się i umawiania przez internet - dodaje.

Jak zapowiadają miejscy urzędnicy wnioski o świadczenia rodzinne oraz o świadczenie "Dobry Start" będzie można składać od 1 lipca do 30 listopada. W przypadku świadczeń alimentacyjnych termin upływa miesiąc wcześniej, a więc 31 października. Natomiast w przypadku świadczenia 500+ wniosek będzie można składać również od 1 lipca. Termin ten dotyczy zarówno rodziców i opiekunów dzieci, które wcześniej nie były objęte programem, jak i dzieci, które mają ustalone prawo do świadczenia do 30 września.

Trzeba jednak pamiętać, że aby otrzymać spłatę świadczenia od lipca, wniosek trzeba złożyć do końca września - mówi Grzegorz Karolczyk, dyrektor PCŚ. Po tym terminie świadczenie będzie przyznawane od miesiąca złożenia wniosku - bez wyrównania od lipca - dodaje.

W okresie od lipca do listopada PCŚ spodziewa się złożenia ok. 90 tysięcy wniosków o przyznanie świadczeń. Do obsługi tak dużej liczby osób miasto uruchomi w sierpniu aż 4 punkty. By oddać dokumenty osobiście, należy udać się do siedziby Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1 lub przy ul. Małachowskiego 10. Można też to zrobić w salach obsługi Urzędu Miasta Poznania przy ul. Libelta i 28 Czerwca 56. (Wydział Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych oraz Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa) - informują miejscy urzędnicy.

Osoby, które chcą uniknąć kolejek mogą wcześniej ustalić termin wizyty. Rezerwacji można dokonać telefonicznie (61 646 33 44) lub przez internet (www.pcs-poznan.pl).

Godziny pracy Działu Obsługi Klienta PCŚ dostosowane będą do potrzeb mieszkańców. PCŚ przy ul. Wszystkich Świętych 1 oraz Małachowskiego 10 w dniach od 1 do 31 sierpnia 2019 r. pracować będzie od 7:30 do godz. 18:00. Ponadto wnioski będzie można składać we wszystkie soboty sierpnia od 9.00 do 14.00 - zapowiadają miejscy urzędnicy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
0.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro