Reklama
Reklama

Solaris dostarczy 90 autobusów elektrycznych dla Berlina

fot. Robert Radke / Wikipedia
fot. Robert Radke / Wikipedia

Pierwsze pojazdy z zamówienia mają trafić do berlińskiego przewoźnika BVG wiosną przyszłego roku.

Jak podaje portal transport-publiczny.pl, we wtorek BVG zawarł umowę z podpoznańską firmą Solaris na dostawę 90 autobusów Urbino 12 electric. Pojazdy mają 12 metrów długości i zmieści się w nich około 70 pasażerów. - Nowością będzie ogrzewanie elektryczne, dzięki czemu pojazdy będą w 100% bezemisyjne w miejscu eksploatacji. Pojazdy mają być przystosowane do szybkich ładowań dla zwiększenia zasięgu - informuje portal branżowy.

Nowe autobusy będą stacjonować w zajezdni Indira-Gandhi-Straße i mają być wykorzystywane przede wszystkim na liniach 147, 240 i 294. Koszt zakupu 90 pojazdów to około 61 milionów euro. Przewoźnik liczy, że otrzyma rządowe dofinansowanie na ten cel w wysokości 14 mln euro.

Nie będą to pierwsze autobusy elektryczne z Solarisa jeżdżące po Berlinie. W ramach dwóch zamówień już dostarczono do miasta 20 pojazdów Urbino 12 electric. W marcu natomiast podpisano umowę na dostarczenie 15 kolejnych elektrycznych autobusów przegubowych. Łącznie po mieście będzie więc jeździć 115 elektrycznych pojazdów wyprodukowanych pod Poznaniem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
8℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
20.69 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro