Reklama
Reklama

Wielkopolanie na liście najbogatszych Polaków: mają miliardy złotych

fot. PAP/Leszek Szymański
fot. PAP/Leszek Szymański

Tygodnik Wprost opublikował listę 100 najbogatszych Polaków.

Już w ubiegłym roku z pierwszego miejsca spadło rodzeństwo Kulczyków, które odziedziczyło fortunę po ojcu zmarłym w 2015 roku. Dziś Sebastian i Dominika znajdują się na odpowiednio 3. i 4. miejscu zestawienia przygotowanego przez tygodnik Wprost. Każde z nich może się pochwalić majątkiem w wysokości 7 mld złotych.

W pierwszej dziesiątce znaleźli się inni Wielkopolanie. To Tomasz Biernacki (miejsce 5., majątek 6,3 mld zł), właściciel sieci marketów Dino. Na 8. miejscu znalazł się Paweł Marchewka z Ostrowa Wielkopolskiego, prezes firmy Techland produkującej gry komputerowe. Jego majątek szacuje się na 4,36 mld zł.

Na liście znajdują się jeszcze m.in. Bogdan i Elżbieta Kaczmarkowie z Wielkopolski z majątkiem 2,1 mld złotych. To najwięksi w kraju producenci mebli i materaców. Takim samym majątkiem może się pochwalić Zbigniew Woźniak z Żylic. To największy w Polsce producent jaj konsumpcyjnych.

W zestawieniu nie zabrakło Grażyny Kulczyk. Z majątkiem 1,7 mld złotych zajmuje 23. pozycję. Tuż za nią, na pozycji 25. uplasował się Henryk Stokłosa z majątkiem 1,5 mld złotych. 30. miejsce z majątkiem 1,3 mld złotych zajmują Krzysztof i Solange Olszewscy, byli właściciele Solarisa. Na tej samej pozycji uplasowała się Barbara Kaczmarek z rodziną - właściciele spółki Kaczmarek Malewo. To największy polski producent instalacji z tworzyw sztucznych. To tylko część najbogatszych Wielkopolan.

Pierwsze miejsce na liście zajął Michał Sołowow z majątkiem 12,1 mld złotych. Jego firma Synthos produkuje polistyren do spieniania. Biznesmen w swoim portfolio ma m.in. firmy Barlinek, Komfort i Cersanit. Drugie miejsce należy do Zygmunta Solorza (10,1 mld zł) - właściciela m.in. Cyfrowego Polsatu i telefonii Plus.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
12.84 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro