Reklama
Reklama

Już w piątek premiera największego widowiska w Polsce!

Od zeszłego tygodnia w podpoznańskim Parku Dzieje trwają ostatnie przygotowania do największego w Polsce widowiska plenerowego "Orzeł i Krzyż - Zwycięskie Powstanie".

Obszar o wielkości 6 boisk piłkarskich staje się wielką sceną z trybuną, która jednego wieczoru może pomieścić ponad 2 tysiące osób. Kolejne wydarzenia z historii Polski są malowane światłem 80 lamp zamontowanych na dwunasto metrowych wieżach. Dodatkowe emocje niesamowitego nocnego show tworzą reflektory lotnicze, lampy laserowe i efekty pirotechniczne. Do tego horyzontalnie rozmieszczone nagłośnienie, które dopełnia odbiór muzyki specjalnie skomponowanej do "Orła i Krzyża".

Wczoraj odbyła się pierwsza próba generalna. Choć 300 aktorów-wolontariuszy, już od marca ćwiczy swoje role, wczoraj po raz pierwszy mieli okazję w całości zagrać nowy scenariusz widowiska.

To niesamowite jaką energię mają nasi wolontariusze. Na co dzień są uczniami, rodzicami, lekarzami, a w Parku Dzieje wcielają się w role szlachciców, chłopów, żołnierzy, a nawet papieża. W spektaklu występuje 1500 postaci historycznych, więc niektórzy z aktorów mają do zagrania nawet 10 ról i doskonale dają sobie z tym radę - mówi Filip Klepacki reżyser widowiska.

Widowiska w goślińskim Parku Dzieje już na stałe wpisały się w kalendarz wakacyjnych wydarzeń kulturalnych. Plenerowy spektakl w 90 minut pokazuje pełen przekrój historii Polski, w tym sezonie akcentując mocniej wydarzenia zwycięskiego powstania wielkopolskiego.

Spektakl to podróż w czasie od legendy o Lechu, Czechu i Rusie, poprzez początki państwa polskiego z Chrztem Polski, aż po wiek XX z przesłaniem Jana Pawła II i "Solidarności".Widzowie stają się świadkami między innymi bitwy pod Grunwaldem, potopu szwedzkiego czy trudnych momentów II wojny światowej. Widowisko prezentowane jest po zachodzie słońca, z zastosowaniem nowoczesnych technik dźwiękowych, oświetleniowych, multimedialnych i pirotechniki.

Premiera "Orzeł i Krzyż ZWYCIĘSKIE POWSTANIE" odbywa się już w najbliższy piątek 21 czerwca, a kolejne spektakle odbywać się będą w piątki i soboty do 13 lipca. Bilety są jeszcze dostępne na www.ParkDzieje.pl, tobilet.pl, biletomat.pl oraz w punktach stacjonarnych w Poznaniu (Centrum Informacji Kulturalnej, Ratajczaka 44 oraz w Informacji Turystycznej na Starym Rynku)

Sponsorami głównymi widowiska są ENEA - dostawca energii oraz PKN Orlen. Projekt zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury i dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega przed burzami z gradem
32℃
20℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
15.65 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro