Reklama
Reklama

Rzeźby z piasku nad Maltą. Będą miały nawet 3 metry wysokości

fot. UMP

Pierwszy Festiwal Rzeźby Piaskowej ruszy w lipcu.

Festiwal Rzeźby Piaskowej - Poznań Sand Festival w Poznaniu odbędzie się po raz pierwszy. Widzimy, jak wielkim zainteresowaniem poznaniaków cieszy się Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej - mówi Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP. To impreza, która każdej zimy przyciąga do nas najsłynniejszych artystów i tysiące turystów z całego świata. Dlatego w tym roku proponujemy poznaniakom podobne, tym razem letnie wydarzenie, które będzie co najmniej równie widowiskowe. Mam nadzieję, że Festiwal Rzeźby Piaskowej spotka się z równie dużym uznaniem mieszkańców miasta - dodaje.

W festiwalu weźmie udział 10 rzeźbiarek z całej Polski, które będą miały do dyspozycji aż 500 ton piasku. Artystki stworzą 8 rzeźb, wysokich nawet do 3 metrów. Na każdą z nich zużyją po kilkadziesiąt ton specjalnie przygotowanego materiału. Motyw przewodni wydarzenia związany będzie z ekologią. Twórczynie skupią się w swoich dziełach na gatunkach zagrożonych wyginięciem. Aby dzieła były stabilne, piasek musi zostać wcześniej odpowiednio zagęszczony - w Poznaniu w trosce o środowisko rzeźbiarki będą do tego używać wyłącznie wody - informują miejscy urzędnicy.

Prace nad rzeźbami rozpoczną się 15 lipca na Termach Maltańskich i potrwają do 23 lipca. Same rzeźby będzie można podziwiać do końca sierpnia - wieczorami będą one dodatkowo podświetlone.

Choć festiwal ruszy dopiero za miesiąc, jego przedsmak można poczuć już dzisiaj. Na Termach Maltańskich powstała właśnie rzeźba zapowiadająca wydarzenie. Przez trzy dni pracowały nad nią dwie artystki, zużywając ponad 40 ton piasku. Ich dzieło będzie można podziwiać przez najbliższe tygodnie - kończą miejscy urzędnicy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega przed burzami z gradem
32℃
20℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
10.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro