Reklama
Reklama

Poznań: jesienią uruchomiona zostanie nowa linia minibusowa

fot. ZTM

Linia nr 121 kursować będzie z Ogrodów do osiedli Lotników Wielkopolskich oraz Nowe Ogrody.

Po tym, jak dwa lata temu wybudowana została droga, która połączyła osiedle Lotnictwa Polskiego z ulicą 5 stycznia, a w ubiegłym roku zamontowano przy niej oświetlenie w tym roku planowane jest uruchomienie nowej linii autobusowej, która umożliwi skomunikowanie tych osiedli z węzłem przesiadkowym na Ogrodach. Nowa linia ma poprawić sytuację komunikacyjną mieszkańców tego rejonu.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

Sytuacja komunikacyjna ma wielkie znaczenie dla jakości życia mieszkańców. Dlatego staramy się tworzyć jak najbardziej dogodne możliwości przemieszczania się, rozwijając w szczególności transport publiczny - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. O sytuacji komunikacyjnej tej okolicy rozmawialiśmy z mieszkańcami wielokrotnie i wiemy, że zaproponowane rozwiązanie znacznie poprawi ich sytuację. Z uwagi na nośność i szerokość drogi standardowe autobusy o dużej pojemności miałyby trudności z przejazdem. Dlatego postanowiliśmy uruchomić linię mniejszymi pojazdami. To rozwiązanie pilotażowe w Poznaniu - dodaje Mariusz Wiśniewski.

Proponowana linia będzie kursować ulicami Nowina oraz 5 stycznia do Meissnera. Nowa linia nr 121 połączy z węzłem Ogrody oddalone obecnie od komunikacji publicznej osiedla Lotników Wielkopolskich oraz Nowe Ogrody o rozwijającej się zabudowie wielorodzinnej. Będzie ona obsługiwana pojazdami typu Iveco-Kapena Urby mogącymi pomieścić około 35 osób - wyjaśnia Tomasz Łapszewicz, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Pojazd przystosowany jest do przewozu osób niepełnosprawnych. Tylna para drzwi jest szersza i prowadzi do niskopodłogowej części. Uruchomienie nowej linii nr 121 planowane jest na wrzesień. Minibusy mają kursować w dni robocze w godzinach od 5.00 do 19.00, w godzinach szczytów komunikacyjnych - co 20 minut, a poza szczytami co 30 minut.

Obecne rozwiązanie to pilotaż, ale Miasto pracuje nad koncepcją skomunikowania z węzłami przesiadkowymi innych obszarów, oddalonych od przystanków komunikacji miejskiej, do których nie można dojechać standardowymi autobusami - dodaje Mariusz Wiśniewski. Wstępne założenia będą znane po wakacjach, a realizacja zależeć będzie od możliwości finansowych miasta - kończy.

Przebieg linii nr 121:

OGRODY - Szpitalna - Nowina - OS. NOWE OGRODY

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wraca lato! Od środy w Poznaniu ponownie zacznie robić się cieplej
20℃
15℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
8.24 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro