Reklama
Reklama

Problemy z wodą pod Poznaniem: zakaz podlewania ogródków, apel o "racjonalne korzystanie z wody"

fot. Peggychoucair / pixabay.com

Upały sprawiają, że Wielkopolanie zużywają dużo więcej wody niż zazwyczaj.

Jak informuje Zakład Komunalny w Kostrzynie, od 11 czerwca obowiązuje bezwzględny zakaz podlewania wodą z gminnej sieci wodociągowej ogródków przydomowych, terenów zielonych oraz napełniania basenów. Informacja dotyczy mieszkańców gminy Kostrzyn.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Aż tak radykalnie nie zadziałano jeszcze na terenie gminy Mosina. - Burmistrz Gminy Mosina informuje, iż hydrofornia pracuje bez przerwy. Spadek ciśnienia spowodowany jest nadzwyczajnym rozbiorem wody, który dobowo wynosi w ciągu dwóch ostatnich dni czterokrotność średniego, a momentami jeszcze więcej. Godziny szczytu to ok. 18 - 22. Rozbiór ten spowodowany jest wyłącznie upałami i używaniem wody do celów podlewania - czytamy w komunikacie burmistrza. - Burmistrz apeluje o oszczędne gospodarowanie wodą i podlewanie wyłącznie w porze nocnej we wsiach: Rogalin, Rogalinek, Sasinowo, Radzewice, Świątniki i Mieczewo, w godzinach między 6:00 a 22:00 - dodaje.

Z podobnym apelem zwrócono się do mieszkańców gminy Komorniki. - W związku z panującymi od dłuższego czasu wysokimi temperaturami, obniżeniem się poziomu wód gruntowych oraz możliwością wystąpienia ograniczeń ciągłości dostaw wody na cele socjalno-bytowe dla mieszkańców, proszę o racjonalne i oszczędne korzystanie z wody. Szczególnie apeluję o ograniczenie zużycia wody na inne cele, jak: podlewanie trawników, podlewanie upraw działkowych, rolnych i sadowniczych, napełnianie basenów ogrodowych, podlewanie upraw prowadzonych w foliach i szklarniach ogrodowych, itp. w godzinach zwiększonego poboru, to jest od godz. 600 do 900 oraz od godz. 1700 do 2300. Bardzo proszę o wyrozumiałość i zastosowanie się do apelu - prosi Jan Broda, wójt gminy Komorniki.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
6.15 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro