Reklama

ZDM kontroluje wyjeżdżające na ulice polewaczki. Nałożono pierwszą karę umowną

fot. Google Street View
fot. Google Street View

Na poznańskich ulicach od ponad tygodnia można zauważyć polewaczki.

Przeprowadzana przez Zarząd Dróg Miejskich akcja ma na celu schłodzenie nawierzchni oraz obniżenie temperatury w centrum miasta, ale jej głównym zadaniem jest zmywanie pyłów zawieszonych co pozytywnie wpływa na jakość powietrza.
Usługę wykonują zewnętrzne podmioty, ale przedstawiciele ZDM sprawdzają działanie pojazdów. Kontroli podlega choćby wydajność pomp, co bezpośrednio przekłada się na ilość wylewanej wody.
- Okazało się, że polewaczka kursująca po Starym Mieście nie spełnia wymogów umowy (maksymalna jej wydajność wynosiła poniżej metra sześciennego na kilometr). Dlatego w trybie natychmiastowym została ona wycofana z ulic. Uruchomiliśmy procedurę nałożenia kary umownej na wykonawcę - poinformował ZDM.

W środę na ulice ma wyjechać pojazd spełniający odpowiednie normy. ZDM wymaga wylania minimum dwóch metrów sześciennych wody na każdy kilometr.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
13.19 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro