Reklama
Reklama

Ranking szkół wyższych: UAM ponownie w dół, UEP najlepszą uczelnią ekonomiczną w kraju

fot. Edyta Stec
fot. Edyta Stec

Znamy już miejsca poznańskich uczelni w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2019.

Zwycięzcą okazał się Uniwersytet Warszawski, który wyprzedził Uniwersytet Jagielloński i Politechnikę Warszawską. Piąte miejsce w kraju zajął Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. To oczywiście wysoka lokata, ale taki wynik oznacza spadek o jedną pozycję w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jeszcze trzy lata temu UAM "stał" na najniższym stopniu podium.
- Gratuluję Akademii Górniczo-Hutniczej wysokiej pozycji w rankingu, co dowodzi, że mamy nie tylko bardzo dobre uniwersytety, ale także bardzo dobre uczelnie techniczne. Trudno nam - uniwersytetowi klasycznemu z nimi konkurować. System finansowania nauki (subwencje oraz polityka grantowa) nie sprzyja dziś naukom humanistycznym i społecznym, a te dominują na naszym Uniwersytecie (czym się chlubimy). Także kryteria, które są podstawą rankingu tygodnika Perspektywy, faworyzują w tych latach uczelnie techniczne. Oczywiście, śledzimy wyniki rankingów, znamy też swoje mocne strony i przed nami opracowanie strategii wzmocnienia pozycji UAM na mapie szkolnictwa wyższego w Polsce i oczywiście w rankingach międzynarodowych - komentował w komunikacie uczelni Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki.
Na dwunastej pozycji sklasyfikowano poznański Uniwersytet Medyczny, co oznacza awans o 9 lokat.
13. miejsce zajął Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, otrzymując jednocześnie tytuł najlepszej uczelni ekonomicznej w kraju.
Spadek o 3. pozycje zanotowała Politechnika Poznańska, obecnie 20. szkoła wyższa w kraju. Jedno miejsce niżej w porównaniu z zeszłym rokiem zajął Uniwersytet Przyrodniczy (28. lokata).
Na miejscach 90-100 znalazła się Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Rok temu poznańska AWF mogła liczyć na miejsce w ósmej dziesiątce.
W rankingu nie uwzględniono uczelni artystycznych.

Najlepszą niepubliczną szkołą wyższą pozostaje niezmiennie Akademie Leona Koźmińskiego w Warszawie. 13. lokatę w tym gronie zajęła Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
32.82 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro