Reklama
Reklama

Wstrzymanie prac na S5. "Jeżeli tylko wykonawca wróci i rozpocznie prace będziemy w innej sytuacji"

W zeszłym tygodniu włoska firma Toto oświadczyła, że chce odstąpić od umowy z GDDKiA. Wojewoda wielkopolski zażądał od GDDKiA wyjaśnień i oczekuje, że inwestycja będzie mieć swój finał do końca tego roku.

O problemach na budowie S5 pomiędzy Wronczynem i Poznaniem informowaliśmy już w ubiegły piątek, po doniesieniach od naszego Czytelnika. Mogę potwierdzić to, że konsorcjum nie realizuje zgodnie z kontraktem umowy, do której jest zobowiązane i będziemy mobilizować wykonawcę żeby dokończył prace, do których się zobowiązał - tłumaczył wówczas Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA. Rzeczywiście mobilizacja kadry i sprzętu jest w tym miejscu niska - pracuje o wiele mniej osób niż powinno- dodał.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA

Dziś już oficjalnie wiadomo, włoska firma Toto zerwała kontrakt z generalną dyrekcją dróg krajowych i autostrad a robotnicy zeszli z placu budowy. GDDKiA w trybie pilnym wezwała wykonawcę do powrotu na budowę. Jeżeli będzie taka konieczność będziemy odstępować oczywiście od umowy z tym wykonawcą z jego winy. Obecnie jeszcze tego nie zrealizowaliśmy i jeżeli tylko wykonawca wróci i rozpocznie prace będziemy tutaj w innej sytuacji - tłumaczył dziś rzecznik GDDKiA.

We wtorek wojewoda wielkopolski spotkał się dyrekcją poznańskiego oddziału GDDKIA. Zdaniem Hoffmanna, informacje dotyczące realizacji budowy S5 nie nastrajają optymistycznie. Wojewoda chciałby, żeby odcinek Poznań - Wronczyn był w pełni przejezdny jeszcze do końca tego roku. Zwróciłem się o szczegółowe wyjaśnienie sprawy zejścia włoskiej firmy z placu budowy. Informacje którymi dysponuję i którymi dysponuje opinia publiczna na pewno nikogo nie nastrajają optymistycznie - mówił Zbigniew Hoffmann w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Przypomnijmy. 16-kilometrowy odcinek trasy S5 między Poznaniem i Wronczynem to przedłużenie zachodniej obwodnicy Poznania, dzięki któremu odciążone zostaną m.in. Komorniki. Umowę na budowę odcinka podpisano w lipcu 2015 roku i opiewa na blisko 530 milionów złotych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nowym odcinkiem trasy S5 kierowcy mieli pojechać już w listopadzie 2017 roku, ale pojawiły się problemy z wykonawcą i prace znacznie się wydłużyły. Odcinek trasy S5 pomiędzy Wronczynem i Poznaniem otwarty został 30 grudnia 2018 roku. Na drugą jezdnię jak wówczas zapowiadano kierowcy mieli czekać do końca czerwca 2019 roku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW wydał ostrzeżenie przed burzami z gradem
28℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
16.89 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro