Reklama
Reklama

Klimatyzacja w zaparkowanym samochodzie? Można dostać wysoki mandat

fot. Dalibor Ogrizovic/freeimages.com

Nieodpowiednie użytkowanie klimatyzacji w samochodzie może zakończyć się mandatem.

Na sprawę zwraca uwagę "Rzeczpospolita". Do schłodzenia wnętrza pojazdu niezbędne jest uruchomienie silnika. Podczas jazdy nie stanowi to problemu, ale dłuższy postój "na chodzie" grozi już konsekwencjami.
Zgodnie z prawem kierującemu zabrania się m.in. oddalania od pojazdu gdy silnik jest w ruchu, użytkowania pojazdu w sposób związany z nadmierną emisją spalin lub hałasu czy pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym.
Można więc zostawić samochód z włączonym silnikiem maksymalnie na minutę.
Jeśli policjant złapie nas na korzystaniu z klimatyzacji w samochodzie zaparkowanym w obszarze zabudowanym, może nas ukarać 100-zlotowym mandatem. Za nadmierną emisję spalin i hałasu grozi 300 zł kary, a za oddalenie się od auta z pracującym silnikiem 50 zł.
Co istotne, mandat można otrzymać nawet na prywatnej posesji. Dotyczy to również "grzania" samochodu zimą, kiedy część kierowców odpala silnik i zabiera się za odśnieżanie pojazdu. Wysokość mandatu zależy od oceny policjanta.

"Rzeczpospolita" przypomina również, że powyższe przypadki dotyczą instalacji klimatyzacji działających przy włączonym silniku (takich pojazdów jest na naszych drogach najwięcej). Mandat nie grozi np. za chłodzenie wnętrza pojazdu dzięki klimatyzacji podłączonej bezpośrednio do akumulatora.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA
Reklama

Najpopularniejsze komentarze

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW rozszerza ostrzeżenie o upale na całą Wielkopolskę
36℃
22℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
22.70g/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro