Reklama

11 osób oskarżonych w sprawie oszustw "na wnuczka". Poszkodowani stracili prawie milion złotych

fot. Arek
fot. Arek

11 osób usłyszało zarzuty w związku z tzw. oszustwami "na wnuczka" i "na policjanta".

Prokuratura Rejonowa Poznań - Stare Miasto w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie działali od grudnia 2016 roku do marca 2018 roku.
- Dzwonili do losowo wybranych osób podając się za policjanta, członka rodziny lub pracownika banku prosiły o pomoc finansową dla najbliższych, które rzekomo miały spowodować wypadek drogowy albo mieć problemy finansowe, które muszą być natychmiast rozwiązane - wyjaśnił prok. Michał Smętkowski.
Jeśli dana osoba zgadzała się na przekazanie gotówki, to w jej mieszkaniu zjawiał się "kurier", który odbierał pieniądze. Grupa była doskonale zorganizowana, każdy jej członek wykonywał ściśle określone zadania.

W sumie udało się w ten sposób oszukać 45 osób, które straciły łącznie prawie milion złotych. - Oskarżeni z popełniania przestępstw oskarżeni uczynili sobie stałe źródło dochodu. Sprawcy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw, paserstwa jak również "prania brudnych pieniędzy". Za zarzucane im czyny grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności - przekazał prok. Smętkowski.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
20℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
18.44 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro