Reklama
Reklama

Prokuratura domaga się od kurii wydania dokumentów dot. księdza podejrzanego o pedofilię. "Następnym krokiem będzie policyjne przeszukanie"

Prokuratura poprosiła kurię o wydanie dokumentów dotyczących księdza z Chodzieży, który miał molestować ministranta.

Historię gwałconego przez księdza nastolatka opisali dziennikarze "Głosu Wielkopolskiego". Chłopak miał być upijany i przez lata wykorzystywany seksualnie przez kapłana. Sprawę zgłosił w prokuraturze i poznańskiej kurii. Kiedy sprawa ujrzała światło dzienne, duchowny opuścił swoją parafię. Duchowny pracował też w innych parafiach. Później jednak został wydalony ze stanu kapłańskiego przez Stolicę Apostolską.

Jak już wcześniej informowaliśmy sprawą zajęła się prokuratura. Śledczy chcą przekazania dokumentów z postępowania kanonicznego. Prokuratura zwolniła abpa Stanisława Gądeckiego oraz inne osoby z poznańskiej kurii z tajemnicy zawodowej, ale strona kościelna złożyła na to zażalenie. Chcemy uzyskać dokumentację z postępowania kanonicznego prowadzonego przez odpowiednie władze kościelne w tej sprawie, gdyż tam mogą znajdować się istotne dla naszego postępowania informacje - mówił pod koniec maja prok. Michał Smętkowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Mężczyzna jest podejrzewany o popełnienie przestępstwa o charakterze seksualnym na szkodę kilku osób - dodał.

Do sprawy wraca dziś poznańska "Gazeta Wyborcza". W poniedziałek sąd w Chodzieży oddalił zażalenie kurii. Postanowienie prokuratora zawierało trzy punkty. W pierwszym zwalniało abp. Stanisława Gądeckiego i podległych mu pracowników kurii z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej. W kolejnych punktach prokurator zażądał wydania dokumentów oraz zobowiązał arcybiskupa do nadesłania ich do prokuratury w ciągu siedmiu dni. Sąd utrzymał to postanowienie w mocy, stało się prawomocne - mówi w rozmowie z "Wyborczą" Joanna Ciesielska-Borowiec, rzeczniczka sądu okręgowego w Poznaniu.

Jeśli postanowienie nie zostanie wykonane, następnym krokiem będzie policyjne przeszukanie w siedzibie kurii - powiedział gazecie Artur Nowak, prawnik molestowanego ministranta.

Z prośbą o komentarz w sprawie poproszony został przez "Gazetę Wyborczą" ksiądz Maciej Szczepaniak, rzecznikpoznańskiej kurii. "Żądanie udostępnienia wszystkich materiałów zgromadzonych w toku postępowania administracyjnego jest w jakimś sensie bezprzedmiotowe, ponieważ zostały one zgodnie z prawem wysłane do Watykanu zanim wpłynęło postanowienie prokuratora."- odpowiedział przedstawiciel poznańskiej kurii.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW
21℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
4.79 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro