Brudno na ul. św. Marcin. "Nawierzchnia ulicy kilkanaście tygodni po otwarciu wygląda fatalnie"

fot. Rada Osiedla Stare Miasto
fot. Rada Osiedla Stare Miasto

Na problem zwracają uwagę osiedlowi radni.

Nie tylko mieszkańcy ul. św. Marcin, ale też wszyscy poznaniacy z niecierpliwością oczekiwali końca kosztownej rewaloryzacji głównej ulicy miasta. Radni osiedlowi ze Starego Miasta zwracają uwagę na pozytywne efekty inwestycji, ale też na problemy - między innymi z nową nawierzchnią.

Marzy nam się by ulica na powrót stała się dla wszystkich atrakcyjna i zaczęła tętnić życiem. Nie wszystko jednak wypadło tak, jak zostało zaplanowane lub tak jak powinno to być zgodnie z zasadami sztuki budowlanej - mówi Maria Stachowiak - Krzyżaniak, staromiejska radna i mieszkanka ul. św. Marcin.

Jak zauważają osiedlowi radni projekt modernizacji ul. św. Marcin przewidywał nawierzchnię wykonaną z wysokiej jakości granitu, jednak został on zastąpiony kostką betonową, w którą bardzo łatwo wnikają wszelkie nieczystości a ich usuniecie bywa niemożliwe.

Nawierzchnia ulicy kilkanaście tygodni po otwarciu wygląda fatalnie, posadzka jest cała w plamach najróżniejszego pochodzenia. Wiadomo, że chodniki zabrudzane są przez ich użytkowników, ale należy stosować takie materiały, które umożliwiają wysokie standardy czystości - tłumaczy Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto.

Rzecz w tym, żeby nawierzchnie reprezentacyjnych traktów, a takim ma się stać Św. Marcin, wykonywane były z dobrych i od wieków stosowanych nawierzchni kamiennych, które można łatwiej i taniej utrzymywać w czystości, a ponadto lepiej się prezentują - komentuje Andrzej Rataj, miejski radny i przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto.

Kolejnym problemem na jaki zwracają uwagę radni jest piasek, którym zostały wypełnione szczeliny w posadzce ułożonej z drobnych elementów - jest on wymywany lub wywiewany, przez co powstają ubytki. Jak tłumaczą istnieje obawa, że jeśli nie będzie na bieżąco uzupełniany, zaczną wypadać poszczególne płytki, a wówczas bardzo szybko może obluzować się część nawierzchni.

Należy zatem zabezpieczać w budżecie Miasta stosowne kwoty na regularne mycie całej ul. Św. Marcin oraz dbanie o elementy wyposażenia, doraźne opróżnianie popielniczek będących integralną częścią koszy na śmieci oraz systematyczne uzupełnianie wymywanego piasku. Niestety różne zaniechania na etapie inwestycji, będą skutkować wysokimi kosztami utrzymania przez wiele kolejnych lat - mówi radna Maria Stachowiak - Krzyżaniak.

Zarząd Dróg Miejskich na mechaniczne mycie i polewanie ulic w 2019 roku na Starym Mieście przeznaczył 742 tys. Święty Marcin, będący obecnie w centrum zainteresowania władz, do końca roku szorowany będzie aż ośmiokrotnie a podatników kosztowało to będzie 252 tys. zł. Dobrze byłoby jednak zadbać także o inne ulice staromiejskie, zwłaszcza w rejonie Starego Rynku, odwiedzane każdego dnia przez tysiące turystów - dodaje Tomasz Dworek. Warto więc biorąc pod uwagę wysokie koszty czyszczenie nawierzchni i niestety niekonieczne zadowalający efekt, wziąć pod uwagę jakość zastosowanego materiału brukarskiego. W ostatecznym efekcie całkowite koszty wykonania i utrzymania ulicy mogą być niższe dla miejskiego budżetu - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.94 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro