Reklama
Reklama

Nielegalnie składowali toksyczne odpady. Rozbito gang 13 osób

fot. Andrzej Borowiak
fot. Andrzej Borowiak

Sprawa dotyczy kilkunastu tysięcy ton niebezpiecznych chemikaliów składowanych między innymi przy ulicy Św. Michała w Poznaniu oraz w Adamowie pod Wolsztynem.

Jak wyjaśnia Andrzej Borowiak z wielkopolskiej policji, chodzi o nielegalne składowanie materiałów niebezpiecznych, które zagrażają życiu i zdrowiu wielu osób. Gang rozbili policjanci z Poznania. - Proceder polegał na tym, że posiadając odpowiednią koncesję, odbierano z dużych zakładów przemysłowych toksyczne odpady poprodukcyjne - mówi.

Szukasz nieodpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, rodzinnej itp.? Skorzystaj z listy jednostek nieodpłatnego poradnictwa lub porad prawnych dostępnych dla mieszkańców Poznania.
REKLAMA


Zgodnie z prawem, toksyczne odpady powinny być utylizowane przez wyspecjalizowane firmy. Ale tak nie było w tym przypadku. Gang wynajmował duże magazyny nie tylko w Poznaniu i Adamowie, ale też w Janikowie, Komornikach i Łosińcu, do których następnie przewoził beczki, zbiorniki i inne pojemniki wypełnione niebezpiecznymi substancjami. - Zidentyfikowano między innymi bardzo toksyczne opary benzenu, ksylenu, a także toluen. Po wypełnieniu pomieszczeń magazynowych, osoby znikały i zrywały wszelkie kontakty z właścicielami obiektów - dodaje.

Niebezpieczne materiały z magazynów przy ul. Św. Michała usunięto w 2017 roku na koszt miasta. Prace pochłonęły kilka milionów złotych.

Policjanci prowadzili śledztwo w tej sprawie wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Poznaniu. Do zatrzymania 13 osób doszło we wtorek. - Osoby zatrzymane usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej jak również popełnienia przestępstw przeciwko środowisku i dokumentom oraz sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach, przy czym z popełniania przestępstw sprawcy uczynili sobie stałe źródło dochodu - wyjaśnia Michał Smętkowski z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Wobec jednej z osób zawnioskowano o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych, którzy przyznali się do zarzucanych im czynów, zastosowano dozór policyjny lub poręczenie majątkowe w kwocie do 60 tysięcy złotych. Grozi im do 12 lat więzienia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
21.14 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro