Reklama
Reklama

Wieżowce przy al. Solidarności z muralami: zobacz, jak mają wyglądać

fot. Zespół autorski w składzie: Monika Rygielska, Agnieszka Skowrońska, Dominik Dziedzina

9 wieżowców znajdujących się na osiedlu Wichrowe Wzgórze w Poznaniu zyska symboliczny charakter dzięki muralom, które pojawią się na elewacji.

Konkurs na projekt murali ogłosiły PSM Winogrady, Wielkopolska Solidarność i Uniwersytet Artystyczny. - Cel konkursu był taki, aby przygotować projekt 9 wielkoformatowych murali, które zostaną namalowane na ścianach szczytowych bloków nr 2-5 oraz 17-21 na os. Wichrowe Wzgórze w Poznaniu. Tematyka murali miała być inspirowana historią NSZZ Solidarność, a zwłaszcza datami, których okrągłe rocznice będą obchodzone w najbliższych latach (okrągły stół, wybory czerwcowe, powstanie Solidarności, strajk w Stoczni, porozumienia sierpniowe itp.) - wyjaśniają organizatorzy.

Na konkurs nadesłano 7 projektów. W poniedziałek ogłoszono zwycięzców, którzy w nagrodę otrzymali 12 tysięcy złotych. To zespół autorski w składzie: Monika Rygielska, Agnieszka Skowrońska, Dominik Dziedzina. - To miejsce jest świetne, jeśli chodzi o murale. Ja jestem mieszkańcem osiedla Przyjaźni, tam się urodziłem. Przez wiele lat patrząc na te ściany myślałem, że murale mogłyby tu powstać. Aż mi głupio, że sam tego nie zainicjowałem - mówi Dominik Dziedzina. - Postawiliśmy na kolaże. Faktyczne postaci, poszczególne elementy pochodzą ze zdjęć z tamtego okresu - zaznacza Agnieszka Skowrońska. - Postawiliśmy też na kolory, które nie są intensywne, nie są nachalne - zaznacza Monika Rygielska.

Pierwszy mural ma być gotowy w tym roku na budynku nr 3. Będzie poświęcony powstaniu Solidarności. Kolejne będą powstawać w następnych latach, w ramach prac termomodernizacyjnych. Planuje się, że każdego roku powstawać będzie jeden mural. Koszt każdego z nich to około 20 tysięcy złotych.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

32℃
22℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
15.21 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro