Reklama
Reklama

Szybciej do Warszawy. Pociągi wracają na starą trasę!

fot. PKP PLK

Już w najbliższą niedzielę pociągi zaczną ponownie kursować na trasie Poznań - Warszawa bez objazdów przez Gniezno i Inowrocław.

To ważna informacja dla osób podróżujących do stolicy. Powrót pociągów dalekobieżnych na trasę jest możliwy po uzyskaniu pozytywnych wyników prób obciążeniowych, które odbywały się w ostatnich dniach. Sprawdzano m.in. mosty kolejowe na Kanałach Warta - Gopło i Grójeckim. - Próby były tzw. próbami dynamicznymi. Do testów wykorzystano lokomotywę Gama. Ważący ponad 80 ton i długi na prawie 20 metrów pojazd kilkukrotnie przejeżdżał każdym torem na obu obiektach: na moście na Kanale Warta - Gopło z prędkością 140 km/h, na Kanale Grójeckim o 20 km/h szybciej. To docelowe prędkości, które będą obowiązywać na mostach - wyjaśnia Radosław Śledziński z PKP PLK.

Przyjdź do Renault wybierz swój model w atrakcyjnej cenie i zyskaj nawet do 12.000! Auto Compol S.A. Poznań, Kazimierza Wielkiego 1 oraz Dąbrowskiego 449 zaprasza.
REKLAMA


Próby obciążeniowe były ostatnim sprawdzianem trasy przed wznowieniem ruchu na linii kolejowej Poznań - Konin - Warszawa. Od niedzieli pociągi ponownie pojadą przez Konin i Koło. Trasą pojadą wszystkie ekspresy PKP Intercity oraz składy TLK Zielonogórzanin, IC Gałczyński, TLK Paderewski, IC Barbakan. - Lepszy komfort podróży zapewnią zmodernizowane perony. Pasażerowie korzystają z nich już m.in. w Podstolicach i Koninie, od niedzieli dostępne będą nowe perony w Kole - dodaje.

Od niedzieli czas podróży między Poznaniem a Warszawą skróci się z obecnych 3 godzin i 40 minut do mniej więcej 3 godzin i 10 minut. Docelowo podróż ma zająć 2 godziny i 40 minut.

Powrót składów dalekobieżnych na trasę nie oznacza, że to koniec inwestycji. Roboty na linii kolejowej E20 Warszawa - Poznań będą prowadzone do końca przyszłego roku. Ich koszt to ponad 2 miliardy złotych.

Reklama

Najpopularniejsze komentarze

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
17℃
Poziom opadów:
4.7 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
0.00 μg/m3
Zobacz pogodę na jutro