Reklama
Reklama

Uzbrojeni żołnierze na ulicach Kobylina

fot. 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

To żołnierze 124 batalionu lekkiej piechoty ze Śremu, którzy pierwszy raz w ramach swoich ćwiczeń wyszli poza poligon i strzelnicę.

Widok uzbrojonych żołnierzy w pełnym umundurowaniu zawsze wzbudza duże zainteresowanie. Tak było i tym razem. W sobotę i niedzielę żołnierzy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej można było spotkać w rejonie Kobylina w powiecie krotoszyńskim. Do tej pory ćwiczenia odbywały się na typowo wojskowych terenach.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA

- Zakres zajęć obejmował ratownictwo wodne oraz obsługę łodzi patrolowych. Żołnierze współpracując ze Strażą Pożarna uczyli się między innymi umacniania wałów przeciwpowodziowych. Ponadto przećwiczyliśmy działania patrolowe w terenie zurbanizowanym, co spotkało się z dużym zaciekawieniem ale także z bardzo pozytywną reakcją miejscowej ludności - informuje ppłk Tomasz Woźniak, dowódca 124 batalionu ze Śremu.

Jak przypomina kpt. Marcin Misiak z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w czasie wojny "terytorialsi" mają wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych. - Do głównych zadań nowego rodzaju sił zbrojnych w czasie pokoju należy m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Szkolenia coraz częściej prowadzone są w miejscowościach i na szlakach komunikacyjnych. Jednym z celów tego typu ćwiczeń jest poprawa świadomości społeczności i poznanie uwarunkowań terenu oraz zabudowy miejskiej przez żołnierzy - tłumaczy kpt. Misiak.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.28 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro