Reklama
Reklama

Uzbrojeni żołnierze na ulicach Kobylina

fot. 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

To żołnierze 124 batalionu lekkiej piechoty ze Śremu, którzy pierwszy raz w ramach swoich ćwiczeń wyszli poza poligon i strzelnicę.

Widok uzbrojonych żołnierzy w pełnym umundurowaniu zawsze wzbudza duże zainteresowanie. Tak było i tym razem. W sobotę i niedzielę żołnierzy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej można było spotkać w rejonie Kobylina w powiecie krotoszyńskim. Do tej pory ćwiczenia odbywały się na typowo wojskowych terenach.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Dołącz do naszej Drużyny.
REKLAMA

- Zakres zajęć obejmował ratownictwo wodne oraz obsługę łodzi patrolowych. Żołnierze współpracując ze Strażą Pożarna uczyli się między innymi umacniania wałów przeciwpowodziowych. Ponadto przećwiczyliśmy działania patrolowe w terenie zurbanizowanym, co spotkało się z dużym zaciekawieniem ale także z bardzo pozytywną reakcją miejscowej ludności - informuje ppłk Tomasz Woźniak, dowódca 124 batalionu ze Śremu.

Jak przypomina kpt. Marcin Misiak z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w czasie wojny "terytorialsi" mają wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych. - Do głównych zadań nowego rodzaju sił zbrojnych w czasie pokoju należy m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Szkolenia coraz częściej prowadzone są w miejscowościach i na szlakach komunikacyjnych. Jednym z celów tego typu ćwiczeń jest poprawa świadomości społeczności i poznanie uwarunkowań terenu oraz zabudowy miejskiej przez żołnierzy - tłumaczy kpt. Misiak.

Reklama

Najpopularniejsze komentarze

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wraca lato! Od środy w Poznaniu ponownie zacznie robić się cieplej
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
5.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro