Reklama

PKP Intercity kupi od H. Cegielski FPS 26 dodatkowych wagonów. To rekordowy kontrakt fabryki!

fot. czytelnik
fot. czytelnik

Wartość dodatkowego zamówienia to ponad 220 milionów złotych.

W lutym 2018 roku H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu podpisała umowę na produkcję 55 nowych wagonów dla PKP Intercity. Wartość kontraktu opiewała na 473,5 mln złotych. Było to rekordowe zamówienie poznańskiej fabryki. W tym roku pojawiły się doniesienia, że PKP Intercity rozważa rozszerzenie zamówienia o kolejne wagony.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


Już wiadomo, że FPS wyprodukuje dla przewoźnika 26 kolejnych wagonów. Ich wartość to 223,8 mln złotych. Cały kontrakt opiewa więc na prawie 700 milionów złotych. To absolutny rekord. - W nowych wagonach pasażerowie skorzystają z wygodnych foteli, klimatyzacji, systemu informacji pasażerskiej oraz toalet z zamkniętym obiegiem. Każde miejsce będzie miało dostęp do gniazdka elektrycznego oraz indywidualne oświetlenie. Ponadto zostaną zainstalowane wzmacniacze sygnału komórkowego oraz urządzenia do bezprzewodowego internetu. Wagony te będą w pełni zgodnie z Technicznymi Specyfikacjami Interoperacyjności oraz dostosowane do prędkości 200 km/h - zapowiada przewoźnik.

Nowe wagony to: 2 wagony przedziałowe I klasy, 9 wagonów przedziałowych i 9 bezprzedziałowych II klasy, 3 wagony bezprzedziałowe II klasy z wieszakami na rowery oraz 3 wagony przedziałowe II klasy dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych.

Wszystkie wagony, a będzie ich razem 81, mają trafić do PKP Intercity maksymalnie do lutego 2022 roku. Pierwsze z nich zostaną dostarczone już w przyszłym roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
12.67 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro