Reklama
Reklama

159 dni oczekiwania na rezonans w Wielkopolsce: "umieramy w kolejkach, a rząd tylko obiecuje"

Wielkopolscy pacjenci długo czekają na badania, które zgodnie z zapowiedziami rządu miały być przeprowadzone maksymalnie w 30 dni.

O sprawie pisze Alivia - Fundacja Onkologiczna. - W czerwcu 2018 roku Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski, obiecał w telewizji publicznej, że polscy pacjenci do końca 2018 roku nie będą czekali na wykonanie badań obrazowych dłużej niż 30 dni w trybie pilnym. Jednak wyniki portalu Kolejkoskop.pl pokazują, że mimo obietnic oraz wprowadzonej nowelizacji w dostępie do świadczeń, sytuacja pacjentów pozostała bez zmian. Umieramy w kolejkach, a rząd tylko obiecuje.

Cierpisz na wypadanie włosów po Covid 19? Tylko w czerwcu zabiegi oksybrazji w salonach Wonderland z 15% rabatem. Zadzwoń do nas: Salon Poznań tel. 607 608 867, Salon Swarzędz tel. 512 526 525 lub zarezerwuj: Wonderland.pl
REKLAMA


Obecnie w Polsce pacjenci oczekują na rezonans magnetyczny średnio 154 dni w trybie zwykłym. W Wielkopolsce jest jeszcze gorzej - to 159 dni. Ze skierowaniem na CITO średnia krajowa to 89 dni, a Wielkopolsce 95 dni. - W przypadku tomografii komputerowej średni czas oczekiwania w kraju w trybie zwykłym to 51 dni. Tylko w trybie pilnym cel Ministerstwa został osiągnięty - czas oczekiwania na to badanie spadł do 26 dni. W woj. wielkopolskim to 47 dni w trybie zwykłym i 24 na CITO - dodaje Alivia.

Fundacja zauważa, że zarówno rezonans magnetyczny, jak i tomografia komputerowa to badania bardzo istotne w onkologii. Dzięki nim możliwe jest rozpoznanie choroby i sprawdzenie, czy zastosowane leczenie przynosi efekty.

- Co czwarty z nas zachoruje na nowotwór, niemal każdy spotka się z tą chorobą wśród bliskich i przyjaciół. Dlatego Fundacja wzywa obywateli do sprzeciwu i podpisania petycji - w obliczu skandalicznie trudnego dostępu do ratujących zdrowie i życie badań żądamy od Ministra Zdrowia skutecznych działań - kończy. Petycję można podpisać TUTAJ.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega: w nocy i rano możliwe przymrozki
21℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
6.43 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro