Reklama
Reklama

Na pl. Wolności w niedzielę odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca "szarego człowieka"

fot. KOD

Piotr Szczęsny w październiku 2017 roku na warszawskim placu Defilad podpalił się w akcie protestu przeciwko rządowi PiS.

Mężczyzna z głośników puścił utwór "Kocham wolność", rozrzucał ulotki ze swoim manifestem i przekonywał przez megafon, że protestuje przeciwko łamaniu praw obywatelskich przez rząd. Następnie oblał się łatwopalną substancją i dokonał samopodpalenia. Choć przechodnie natychmiast ruszyli z pomocą, po kilku dniach zmarł w szpitalu.

Jak już wcześniej informowaliśmy wielkopolski KOD wyszedł z inicjatywą upamiętnienia go w Poznaniu. Walczyliśmy ponad rok, mamy tablicę, zezwolenie na budowę i zgodę konserwatora zabytków. Czekamy na dogodną datę, nie musi to być okrągła rocznica. Na odsłonięcie spróbujemy zaprosić ludzi, którym ta postać nie jest obca, m.in. prezydenta. Dlatego prawdopodobna jest data 3 czerwca, dzień przed rocznicą pierwszych wolnych wyborów, bo ten człowiek poświęcił życie w walce o wolność - mówił w lutym przed kamerą WTK Jerzy Ratajczak z KOD.

Jak informuje Gazeta Wyborcza tablica upamiętniająca Piotra Szczęsnego zostanie odsłonięta na placu Wolności, od strony ul. 27 Grudnia w niedzielę 2 czerwca o godz. 19:00.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.41 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro