Reklama
Reklama

Wilki "złowrogo warczały" i "porwały" cztery kury. Gospodarz ratował się deską

Wilki w okolicy Poznania | fot. Mariusz
Wilki w okolicy Poznania | fot. Mariusz

Do zdarzenia doszło w miejscowości Kaczory pod Piłą.

Historię opisuje Rada Sołecka Kaczory na swoim profilu na Facebooku. Na prywatnej posesji przy ulicy Leśnej w Kaczorach w sobotę wieczorem pojawiły się cztery wilki. Właściciel terenu budował właśnie nowy ul. - W pewnym momencie usłyszałem złowrogie - przerażające warczenie i kiedy odwróciłem się, zobaczyłem tuż za plecami 4 wilki, w tym momencie chwyciłem deskę i próbowałem je odstraszyć, ale wilki nie odstępowały, więc postanowiłem szybko oddalić się do altanki, która stoi na posesji kilka metrów od miejsca spotkania z wilkami - relacjonuje mężczyzna.

Wilki ostatecznie "porwały" cztery kury z wybiegu, po których "zostały tylko pióra". Z informacji Rady Sołeckiej wynika, że na północy Wielkopolski wilki coraz częściej zaglądają do zagród. Miały pojawić się już m.in. w Byszkach, Pleceminie czy Skórce i zabić kozy, daniele oraz owce. - Radni Rady Gminy Kaczory na następnej sesji zamierzają wystosować apel do Ministerstwa Ochrony Środowiska o podjęcie działań w celu zmiany przepisów dot. wyłączenia wilka spod ochrony gatunkowej - zapowiadają radni.

Pod postem na Facebooku zawrzało, głównie przez deklarację radnych o apelu do Ministerstwa. - Kolejne brednie tzw pseudo myśliwych, którzy tylko czekają by móc zabijać wilki w majestacie prawa. Nie wilki są intruzami a człowiek ingerujący w leśne życie i okradający zwierzęta z ich terytorium - pisze Magdalena. - Po co piszecie takie bzdury, siejecie panikę i straszycie ludzi? Najlepiej wybić wszystko w lesie, niech zdycha, to jest podejście, brawo - dodaje Łukasz. - Wilki z reguły nie atakują ludzi (choć zdarzają się nieliczne wyjątki), ale całkowita ochrona tego gatunku prowadzi do stałego wzrostu populacji i będzie skutkowała coraz częstszymi atakami na przebywające w zagrodach zwierzęta domowe. Nie wiem czy w tym momencie konieczne są zmiany w zakresie ochrony wilków, ale na pewno nie zaszkodzi podjąć dyskusję na ten temat, by rozważyć wszelkie plusy i minusy ewentualnych zmian - zaznacza Bartosz.

Przypominamy, że wilki widywane są również w okolicy Poznania, o czym pisaliśmy już na naszym portalu. Wilki są w Polsce objęte ścisłą ochroną. Nie wolno ich samodzielnie zabijać, odławiać czy płoszyć. W przypadku spotkania ze zwierzęciem należy zachować spokój i po prostu je ignorować. Pozostawiony w spokoju wilk nie powinien zaatakować człowieka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.59 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro