Reklama

Podała oszustowi loginy i hasła do kont bankowych. Straciła 500 tys. zł

Zdjęcie ilustracyjne

Przestępcy pod pozorem zwalczania cyberprzestępczości uzyskali dostęp do kont bankowych mieszkanki powiatu gnieźnieńskiego. Policjanci odzyskali połowę wyłudzonych pieniędzy.

Do zdarzenia doszło pod koniec kwietnia 2019 roku. Mieszkanka powiatu gnieźnieńskiego prowadząca działalność gospodarczą odebrała telefon od nieznajomego mężczyzny, który przedstawił się jako funkcjonariusz policji zwalczający cyberprzestępczość. Mężczyzna tłumaczył, że rozpracowuje szajkę hakerów, którzy włamują się na konta bankowe.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA

Oznajmił, że konto tej pani jest zagrożone. Poprosił o współpracę, w ramach której zażądał podania loginów i haseł do rachunków bankowych, do których dostęp miała pokrzywdzona oraz do utworzenia nowych kont, na które przelała pieniądze. Do tych nowo otwartych kont również podała rozmówcy loginy i hasła. Sam proceder sprawczy trwał 5 dni. W wyniku działania sprawcy pokrzywdzona utraciła ponad 500 tysięcy złotych - informuje asp. sztab. Anna Osińska, oficer prasowy policji w Gnieźnie.

W wyniku podjętych przez funkcjonariuszy zwalczających przestępczość gospodarczą czynności zablokowano konta, na których zabezpieczono połowę utraconych środków, czyli 250 tysięcy złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy. Prowadzi ją Wydział do spraw Przestępstw Gospodarczych - dodaje.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
13℃
Poziom opadów:
2.4 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
6.75 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro