Reklama

Ogromne zarobki europosłów: w 5 lat zostaną milionerami

fot. By Diliff - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35972521

Przyszli europosłowie mogą liczyć na zarobki nieporównywalnie większe niż w polskim Sejmie.

W niedzielę poznamy nazwiska 51 naszych reprezentantów. 52. osoba będzie musiała czekać na ostateczne potwierdzenie brexitu: dopiero wówczas skład izby ulegnie modyfikacji i Polka zyska dodatkowy głos.
Kandydaci w kampanii walczyli o głosy i spore pieniądze. "Business Insider" wyliczył, że podczas pięcioletniej kadencji na konto każdego eurodeputowanego trafi ponad 1,7 mln zł pensji (6 824,85 euro miesięcznie już po zapłaceniu podatku).
Do tego należy doliczyć ok. 320 euro na wyżywienie i zakwaterowanie za każdy dzień spędzony w Brukseli lub Strasburgu. Warunkiem jest tylko podpisanie listy na posiedzeniu. Nie trzeba przedstawiać np. rachunków za hotel.
Kolejne 4513 euro wypłacane co miesiąc na wydatki związane z pełnieniem działalności: wynajęcie biura, koszty telefonów czy sprzętu komputerowego.
UE zapewnia ponadto każdemu europosłowi prawie 25 tys. euro miesięcznie na zatrudnienie asystentów. Deputowanym zwraca się pieniądze za bilety kolejowe i lotnicze, a za każdy przejechany samochodem kilometr w celach służbowych otrzymują 53 eurocenty.

Inne korzyści to m.in. dopłaty do opieki medycznej, odpraw po wygaśnięciu mandatu czy emerytura po ukończeniu 63. roku życia (po jednej, pełnej kadencji będzie to ok. 6,5 tys. zł miesięcznie).

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
17℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
10.09 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro