Reklama
Reklama

Trwa rekrutacja do szkół średnich: w Poznaniu miejsc wystarczy, ale dostać się do wymarzonego liceum będzie ciężko

fot. UMP

Trwa rekrutacja do poznańskich szkół średnich.

Jest ona wyjątkowa, bo mamy do czynienia z tzw. podwójnym rocznikiem: od września do nowych placówek trafią absolwenci gimnazjów i "nowej", ośmioklasowej szkoły podstawowej.
- Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych rozpoczęła się 13 maja. Wnioski o przyjęcie do wybranych placówek uczniowie mogą składać do końca miesiąca. Termin zgłoszeń upływa 31 maja (o godz. 15). Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostaną ogłoszone 16 lipca. Na dokonanie ostatecznego wyboru uczniowie będą mieli ponad tydzień. Do 24 lipca muszą donieść do szkół, w których będą się uczyć, oryginały dokumentów. 25 lipca ogłoszona zostanie lista kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. Dzień później rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca - informuje Urząd Miasta Poznania.
Wszystkich uczniów podczas rekrutacji obowiązują te same zasady. Wprowadzono jedną istotną zmianę: zamiast trzech szkół można wskazać aż 9. To ma ułatwić dostanie się do "wymarzonej" placówki.
Miasto zapewnia, że poznańskiej szkoły są gotowe przyjąć 13 430 uczniów. Rok temu było to 6756 osób, co wymusiło zapewnienie chociażby znacznie więcej miejsca.
- Dodatkowe miejsca powstały w szkołach, które miały do tego warunki lokalowe. Było to możliwe np. w zespołach, w których wcześniej działały oddziały gimnazjalne oraz niektórych szkołach funkcjonujących samodzielnie, m.in. w VIII LO - tłumaczy UMP.
Przestrzeni nie zabraknie, ale podwójny rocznik znacznie utrudni rekrutację do najbardziej obleganych szkół. Już teraz w niektórych placówkach jest 9 kandydatów na jedno miejsce.

Problemem mogą być również odpowiednie zasoby kadrowe. Część dyrektorów rozpoczęła już poszukiwania nauczycieli, którzy od września mogliby wspomóc ich placówki.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Obłoki srebrzyste nad Poznaniem
23℃
17℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
7.02 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro