Reklama

Legalne piwo "pod chmurką"? W Sejmie jest już odpowiedni projekt

fot. dan miles/freeimages.com
fot. dan miles/freeimages.com

Po raz kolejny wraca temat raczenia się alkoholem "pod chmurką".

Kwestia spożywania np. piwa na wolnym powietrzu od dawna budzi szeroką dyskusję. W obecnej kadencji parlamentu ta swoboda była już ograniczana, choćby poprzez obowiązującą od ubiegłego roku nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości, zabraniającej co do zasady picia w miejscach publicznych.
W środę w Sejmie odbyła się konferencja prasowa parlamentarzystów Konfederacji (koło ugrupowania liczy 6 posłów). Przedstawiono na niej projekt likwidujący odgórny spożywania alkoholu w miejscu publicznym i pozwalający samorządom decydować o tym gdzie można to robić a gdzie nie. Co ważne, propozycja dotyczy napojów o zawartości poniżej 18 proc. alkoholu.
Według pomysłodawców obecne ustawodawstwo pełne jest absurdów. Jako przykład wskazano orzeczenie Sądu Najwyższego, określającego Internet jako miejsce publiczne. W tej sytuacji należałoby ścigać np. osoby streamujące picie piwa, a nikt tego nie robi.
W uzasadnieniu wskazano również m.in., że karanie np. osób, które spożywają alkohol w niedozwolonych miejscach niepotrzebnie obniża prestiż policji i straży miejskiej.

Na razie nie wiadomo czy projekt ma szansę poparcia przez partię rządzącą.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
12.67 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro