Reklama

Jezioro Strzeszyńskie: aerator przeszedł gruntowną renowację

fot. UMP

Urządzenie pozwala między innymi zaopatrywać wodę przy dnie w dodatkową porcję tlenu.

Aerator służy do napowietrzania wody przy dnie, pomagając usuwać z niej specyficzne gazy, np. metan i siarkowodór, które są szkodliwe dla dużej części żyjących w jeziorze organizmów żywych.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA

Urządzenie jest napędzane siłą wiatru, a nie pobieraną z sieci energią elektryczną. Oznacza to, że w użyciu jest całkowicie bezkosztowe - tłumaczy Piotr Szczepanowski, zastępca dyrektora Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania.

Aerator wykorzystuje energię wiatru, a w bezwietrzne dni także słońca, do wydobywania wody ze strefy naddennej na powierzchnię, rozpylania jej i odprowadzeniu, już pozbawionej siarkowodoru i nasyconej tlenem, z powrotem na dno. Instalacja wpływa też na czystość jeziora, dozując do zbiornika substancję oczyszczającą - dodają miejscy urzędnicy.

Przez ostatnie 6 lat urządzenie przechodziło jedynie drobne naprawy. Teraz przeszło gruntowaną renowację. Został również rozbudowany o panel słoneczny. Energia gromadzona w słoneczne dni umożliwi napowietrzanie wody także w okresie bezwietrznym. Dzięki temu aerator będzie jeszcze bardziej wydajny - dodaje Szczepanowski.

Ponadto z aeratora zniknęły też napisy naniesione przez wandali. Po renowacji urządzenie zostało zamontowane w tym samym miejscu - czyli w najgłębszym punkcie jeziora - pomiędzy kąpieliskiem a dużym pomostem.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
13℃
Poziom opadów:
2.4 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
6.75 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro