Reklama
Reklama

Zbadają stan techniczny muru oporowego nad Wartą

fot. Katarzyna Lesińska
fot. Katarzyna Lesińska

Przetarg na wykonanie ekspertyzy stanu technicznego muru oporowego po lewobrzeżnej stronie rzeki Warty został ogłoszony przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami Miasta Poznania.

Stan muru oporowego nad Wartą w rejonie ulicy Szyperskiej od lat wzbudza niepokój mieszkańców Starego Miasta. W czerwcu 2016 roku Rada Osiedla przyjęła specjalną uchwałę zwracając się do prezydenta Poznania o podjęcie koordynacyjnych działań zmierzających do ocalenia, zabezpieczenia i rewaloryzacji muru oporowego nad Wartą. Z kolei w 2017 roku Andrzej Rataj, radny Rady Miasta Poznania i przewodniczący Rady Osiedla wystosował odpowiednią interpelację do prezydenta.

Należy podkreślić, że Miasto zachowuje się tu odpowiedzialnie, biorąc na siebie koszty ekspertyzy stanu technicznego, ale pamiętać musimy także, że to Magistrat wydał tu niestety kolejne pozwolenia na budowę, a bloki z podziemnymi garażami wybudowane w bliskiej odległości od muru mają zapewne znaczny wpływ na sytuacje ziemną i hydrologiczną terenu, a także stan specyficznej konstrukcji - mówi Tomasz Dworek Wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto.

Okazuje się, że w okolicy planowane są też kolejne inwestycje - jak informuje RO Stare Miasto - przy murze miałyby powstać kilkupiętrowe bloki, stawiane przez jednego z deweloperów.

Kolejny problem dotyczy tego, kto poniesie koszty ewentualnej naprawy muru- a może to być nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Przeprowadzony w 2002 roku remont niewielkiego fragmentu kosztował 1 mln zł. Zdaniem Powiatowego Inspektora to na barkach wspólnoty ciąży obowiązek naprawy muru. Sąd w jednym z postanowień zaznaczył, że koszty jego utrzymania ponosi ten, kto odnosi z niego korzyść, dziś jest to Skarb Państwa, bo konstrukcja chroni przed wodą grunty przybrzeżne i zachowuje linię brzegową - przypomina Tomasz Dworek.

Na razie pewne jest, że na zlecenie miasta wykonana zostanie ekspertyza stanu technicznego muru oporowego nad Wartą - właśnie został ogłoszony przetarg. Badania mają pokazać, czy ewentualny remont jest konieczny i w jakim zakresie. Planowane w tym miejscu działania obejmują między innymi inwentaryzację geodezyjną obiektu muru oporowego w części nawodnej i podwodnej na całym odcinku, sondowanie geodezyjne dna rzeki oraz wykonanie badań geotechnicznych. Wśród działań znajduje się też określenie stanu prawnego działek objętych ekspertyzą. Efektem całości prac będzie analiza wytrzymałości konstrukcji względem planowanego wykorzystania terenu za murem oporowym (w oparciu o wydane warunki zabudowy lub pozwolenia na budowę), rozwiązania techniczne zabezpieczenia muru oporowego, w tym określenie metody zabezpieczenia lub wzmocnienia konstrukcji oraz określenie wymaganego zakresu prac remontowych - zapowiada Tomasz Dworek, Rada Osiedla Stare Miasto.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
7℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
9.59 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro