Reklama
Reklama

Przyjeżdżają z całego świata, żeby zobaczyć widowiskową historię Polski.

Kiedy 12 lat temu mieszkańcy Murowanej Gośliny zagrali spektakl o historii swojego miasta niewielki tłum kilkuset osób oglądał widowisko z płyty rynku. Dziś 90 minutowe widowisko o dziejach Polski przyciąga na swoje trybuny ponad 14 tysięcy widzów rocznie.

Największe w Polsce widowiska plenerowe w Polsce grane są każdego roku w czerwcu i w lipcu w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie. Spektakl to 90 minutowa lekcja historia Polski przeprowadzona w bardzo nietypowy sposób. Sama scena ma wielkość sześciu boisk piłkarskich, do tego wypełniona jest scenografią, a całość uzupełnia gra świateł, specjalnie skomponowana muzyka, pirotechnika i mappingi na wodzie. Na tegoroczny sezon zamontowano 16 nowych fontann, co zrobi jeszcze większe show.

Spektakl przenosi widza do początków państwa polskiego, prowadząc go przez zawiłe losy naszego kraju. Zasiadając na trybunie stajemy się świadkami bitwy pod Grunwaldem będąc zaledwie kilka metrów od szarży husarii. Na naszych oczach szwedzkie wojsko będzie ładować muszkiety w trakcie potopu. Rozegrają się dramatyczne sceny związane z II wojną światową i radosne związane z karnawałem 20-lecia międzywojennego. Scenariusz "Orła i Krzyża" jest co roku modyfikowany akcentując ważne momenty historii. Co przyniesie rok 2019?

Zwycięskie Powstanie, to podtytuł tegorocznego sezonu. Wyjątkowa scena związana z Powstaniem Wielkopolskim upamiętniać będzie obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Wielkopolan. Reżyser "Orła i Krzyża" Filip Klepacki postanowił zagrać formą. Ścieżką dźwiękową tej części spektaklu będzie rap wykonany przez młodego Poznaniaka Kowsona. To odważne połączenie wprowadzi widza w każdym wieku w zachwyt, wzruszenie i poczucie dumy z bycia Polakiem. Odegrane zostaną wydarzenia, które 100 lat temu doprowadziły do wybuchu Zwycięskiego Powstania.

Siłą widowiska jest ponad 300 aktorów wolontariuszy, którzy już od marca przygotowują się do odegrania ponad tysiąca historycznych postaci. Wspomagają ich kaskaderzy i akrobaci, którzy wykonują mrożące krew w żyłach sceny.

Przez lata grania widowisk publiczność stale się powiększa. Murowaną Goślinę zaczęli odwiedzać mieszkańcy Wielkopolski, a z czasem zaczęły przyjeżdżać wycieczki z całej Polski. Obecnie podczas krótkiego wstępu przed spektaklem, możemy zobaczyć zgłaszających się widzów, którzy przybyli z Białorusi, Niemiec, Anglii czy nawet Stanów Zjednoczonych i Australii.

Mieszkasz zdecydowanie bliżej, a nie widziałeś jeszcze widowiska "Orzeł i Krzyż ZWYCIĘSKIE POWSTANIE"? Nic straconego. Tegoroczna premiera odbywa się 21 czerwca, a kolejne spektakle będą odbywać się w piątki i soboty do 13 lipca.

Do końca maja można skorzystać z rabatu -10%.

Bilety do nabycia na www.ParkDzieje.pl, tobilet.pl oraz w punktach stacjonarnych w Poznaniu (Centrum Informacji Kulturalnej, Ratajszaka 44 oraz w Informacji Turystycznej na Starym Rynku)

Sponsorami głównymi widowiska są ENEA oraz PKN Orlen. Mecenasem wydarzenia zostało Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
13℃
Poziom opadów:
2.4 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
6.75 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro